لایحه دفاعیه در پرونده مطالبه خسارت و اجرت المثل

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه در پرونده مطالبه خسارت و اجرت المثل

لایحه دفاعیه در پرونده مطالبه خسارت و اجرت المثل، سندی است که توسط خوانده یا وکیل او به دادگاه ارائه می‌شود تا به اتهامات و ادعاهای مطرح‌شده توسط خواهان پاسخ دهد. در این لایحه، خوانده دلایل و مدارکی را بیان می‌کند تا اثبات کند که مسئولیتی در قبال خسارات ادعایی یا اجرت‌المثل مطرح‌شده ندارد یا میزان این خسارات و اجرت‌المثل کمتر از میزان ادعاشده توسط خواهان است.

نمونه لایحه دفاعیه در پرونده مطالبه خسارت و اجرت المثل

ریاست محترم کل دادگستری استان ……

موضوع؛ درخواست اعمال ماده ۱۸ اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب

با سلام؛

احتراماً، در خصوص دعوی آقای د. ن. و غیره به طرفیت این سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان …… مبنی بر مطالبه خسارت و اجرت المثل موضوع پرونده کلاسه ۹۰۰۹۹۸۱۷۴۶۰۰۰۷۷۷ (شماره بایگانی شعبه ۹۰۰۸۰۹) شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب بخش …… و پرونده کلاسه ۵/۹۱۰۹۹۸ت شعبه پنجم دادگاه تجدیدنظر استان …… به استحضار می‌رساند؛

به رغم دفاعیات مؤثر و موجه ذیل و مستندات شعبات بدوی و تجدیدنظر حکم به محکومیت سازمان متبوع صادر نمودند.

حال با عنایت به ادله ذیل و مستندات تقدیمی درخواست اعمال ماده ۱۸ اصلاحی فوق‌الاشعار را دارد.

  • به استناد تبصره یک ماده ۱ قانون دیوان عدالت اداری، تعیین میزان خسارت وارده از ناحیه مؤسسات و اشخاص مذکور در بندهای دوم این ماده سازمانهای دولتی پس از تصدیق دیوان به عهده دادگاه عمومی است و تجدیدنظر خواندگان میبایست به عنوان دیوان عدالت اداری طرح دعوی نموده، سپس در صورت تصدیق خسارت در دیوان نسبت به تعیین میزان و مطالبه آن به دادگاه عمومی مراجعه و اقامه دعوی نمایند.

بنابراین دادخواست به کیفیت مطروحه قابل رسیدگی به نظر نمی‌‌رسد، که این ایراد شکلی هم در مرحله بدوی و هم در مرحله تجدید نظر مطرح ولی متأسفانه قضات محترم به آن توجهی ننمودند، که در مورد مشابه شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان …… به موجب دادنامه (پیوستی) رأی دادگاه بدوی را نقض نموده است.

  • تجدیدنظر خواندگان نهالها را با حواله این سازمان به طور رایگان از پیمانکار (تولید کننده نهال) که شخص حقیقی است، تحویل گرفته و این سازمان هیچ نقشی در تولید تهیه و توزیع نهالها نداشته و صرفاً جنبه نظارت را داشته و از طرفی با نظارت مهندسین ناظر در ۳ مرحله آبدهی باغ به صورت رایگان انجام گرفته و از تسهیلات بانکی استفاده نموده‌اند مضافاً به این که بر اساس نامه شماره …… مورخ …… مدیریت آب و خاک،

تجدیدنظر خواندگان مقدار ۱۳۰۰ متر لوله به قطر ٣٢۵ میلی متر به مبلغ ۱۱۷۰ میلیون ریال جهت خط انتقال به صورت بلاعوض از این سازمان تحویل و            پرداخت شده است و در طی این چند سال هیچ شکایتی جهت عدم بازدهی محصول خود نداشته است.

  • کارشناسان رسمی که در این پرونده اعلام نظر نموده‌اند تخصصی در زمینه مورد نظر نداشته که ضروری است. در این خصوص کارشناس باغبانی اعلام نظر نماید.
  • براساس مدارک و فیلمهای موجود باغ ایشان دارای بازدهی خوبی بوده، به نحوی که محصولات باغ خود را به فروش رسانده است.

باکمال احترام

نماینده حقوقی سازمان

امضاء

مهر

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *