وکیل چک

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
وکیل چک

وکیل چک بر اساس دانش حقوقی و تجربه‌های زیادی که در انجام پرونده های مختلف به دست آورده است عمدتاً به درستی پرونده های چک را از همه جوانب بررسی می‌کند‌؛ زیرا چک های برگشتی هم جنبه کیفری دارند و هم جنبه حقوقی دارند‌‌.

چنانچه چک برگشتی جنبه کیفری داشته باشد لازم است شما در مورد مفاد پیگیری و همچنین تنظیم شکایت، جهت وصول طلب خود دانش کافی داشته باشید از طرفی این پروسه تا حد زیادی زمان‌بر است. در حالی که یک وکیل چک با تخصص بالایی که دارد روند شکایت را برای تمام چک های حقوقی و کیفری که ثبت نشده‌اند و یا برگشت خورده‌اند بسیار کوتاه‌تر و سریع‌تر می‌کند.

وکیل چک برگشتی کیست و چکار میکند؟

طبق قانون چک در کشور، صادر کننده چک لازم است در روز تاریخ تعیین شده در چک حتماً در حساب بانکی خود به اندازه مبلغ چک وجه نقد داشته باشد. چنانچه در روز موعد حساب بانکی صاحب چک خالی باشد از لحاظ جزایی و مدنی‌ در خصوص چک های برگشتی قوانین زیادی صادر می‌شود‌.

شاید هم در قسمت پشت نویسی چک هایی که از دیگران بابت طلب خود دریافت کرده‌اید مطالب به شکل صحیح درج نشده باشد به همین دلیل ممکن است چک برگشت بخورد. در چنین مواردی وکیل تخصص چک برگشتی لازم است به غیر از مطالبه وجه چک در رابطه با عناوینی مثل کلاهبرداری، جعل اسناد تجاری و همچنین دزدی از موکل خود دفاع کند. همچنین در وکالت پرونده های چک برگشتی وکلای چک سعی می‌کنند با سرعت عمل بالایی برای توقیف اموال فرد بدهکار بهترین کار را انجام دهند.

مدارک لازم برای شکایت چک برگشتی

برای وصول چک های برگشتی طبق روال اداری و مراحل قضایی باید یکسری مدارک لازم را در اختیار وکیل چک قرار دهید مانند:

  • اصل یا لاشه چک های برگشتی
  • تنظیم دادخواست شکایت در مورد چک های برگشتی
  • گواهی عدم پرداخت چک که باید از بانک مورد نظر گرفته شود‌.

مدارک لازم برای شکایت چک برگشتی

البته یادتان باشد اگر جهت وصول کردن مبلغ چک هم‌زمان بخواهید هم از طریق دادگاه وارد عمل شوید و هم از طریق اداره ثبت اقدام کنید. مطمئناً دادگاه بدوی هنگام رای خود بدون شک رای شما را رد می‌کند.

دادخواست وکیل چک برای مطالبه وجه چک

در مواردی که شما به عنوان صاحب چک به سادگی نتوانید چک خود را وصول کنید در این میان یک وکیل چک با تنظیم شکایت حقوقی و یا کیفری و همچنین تقاضای صدور حکم اجرائیه جهت وصول چک برگشتی شما اقدامات لازم را انجام می‌دهد. البته برای تنظیم اولیه دادخواست مطالبه حقوقی چک باید شما به طور شخصی با همراه داشتن اصل کارت ملی به یکی از مراجع دفتر خدمات قضایی شهر خود مراجعه کنید و در سامانه ثنا ثبت نام شوید.

سپس از طرف دادگاه یک پیامکی مبنی بر تقاضای وصول چک برایتان ارسال می‌شود. بعد از آن هیچ نیازی نیست که شما خود در دادگاه حضور پیدا کنید بلکه وکلای چک تمام کارهای کیفری و یا حقوقی پرونده شما را تا نقد شدن چک هایتان به ۳ طریق پیگیری خواهند کرد:

  • شکایت کیفری جهت چک های بلامحل
  • تنظیم تقاضای صادر شدن حکم اجرائیه از طرف اداره اجرای ثبت
  • تقاضای صادر شدن حکم اجرائیه از طرف احکام دادگستری جهت چک های صیادی

 وکیل چک برگشتی

 وکیل چک برگشتی

با توجه به اصلاح یکسری قوانین چک از سال ۱۳۹۷ به بعد هر گونه چکی که به علت کسری و همچنین عدم موجودی صاحب چک وصول نشود‌ بانک‌ها با ارائه درخواست دارنده چک وظیفه دارند چک را در سامانه های بانک مرکزی ثبت کنند. سپس کد رهگیری و همچنین گواهی عدم پرداخت را در اختیار دارنده چک قرار دهند.

این اقدام از طرف بانک‌ها باعث مسدود شدن کلیه حساب‌های بانکی و مالی صاحب چک می‌شود‌. مهم‌تر اینکه صاحب چک اجازه ندارد که مجدداً حساب بانکی باز کند و حتی وام و تسهیلات بانکی بگیرد.

اگر چه وصول چک از طریق مراجع قضایی باعث ممنوع الخروج شدن صادر کننده چک نمی‌شود؛ ولی اگر مبلغ چک شما کلان باشد وکیل چک مانند وکیل مطالبه وجه از طریق شکایت کیفری و دادخواست به اداره ثبت باعث ممنوع الخروج شدن صادر کننده چک می‌شود‌.

وکیل چک صیادی

وکیل چک صیادی

دقت کنید وکیل چک برگشتی به غیر از تسلط کافی به انواع چک ها لازم است متن چک ها، هر گونه قلم خوردگی و تمام کلمات درج شده در چک و عدم تطبیق امضا را به دقت بررسی کند. سپس با آگاهی کامل نسبت به قوانینی که از سال ۱۴۰۰ در مورد چک های صیادی صادر شده است به موکل خود مانند وکیل مطالبه وجه برای دریافت حق و حقوقش در دادگاه اسلامی کمک کند.

در این راستا خوب است بدانید وکلای پایه یک دادگستری در گروه وکلا ایران دادگستر سعی کرده‌اند در مطالبه چک های برگشتی تجربه‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند. هنگامی که شما موسسه حقوقی ایران دادگستر را انتخاب می‌کنید مطمئن باشید برای پیگیری پرونده خود یک پشتیبان اختصاصی دارید که به طور دائم شما را پیشرفت پرونده مطلع می‌کند.

ما در گروه وکلا ایران دادگستر تا هنگامی که پرونده شما در دادگاه به پایان نرسد و آخرین رأی دادگاه صادر نگردد تمام تلاش خود را برای رفع نگرانی و دغدغه‌های شما انجام می‌دهیم.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *