لایحه دفاعیه پرونده تصادف رانندگی

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه پرونده تصادف رانندگی

لایحه دفاعیه پرونده تصادف رانندگی شامل دلایل، مستندات و شواهدی است که نشان می‌دهد متهم مسئول تصادف نبوده یا اینکه شرایط خاصی وجود داشته که میزان مسئولیت وی را کاهش می‌دهد. هدف اصلی از ارائه این لایحه، دفاع از حقوق قانونی متهم و تلاش برای کاهش یا رفع مجازات‌ها و تعهدات مالی ناشی از تصادف است.

نمونه لایحه دفاعیه پرونده تصادف رانندگی

رئیس کل محترم دادگستری استان ……

سلام علیکم

با عرض ادب و احترام به استحضار می‌رساند در تاریخ …… در محور فیروزکوه به تهران تصادفی اتفاق افتاد که اینجانب راننده خودروی سواری بوده و مقصر شناخته شده‌ام که در این صحنه عمه و دختر عمه‌ام فوت و دخترعمه دیگرم به نام ز. ح. جراحاتی برداشت که بعد از مداوا و گذشت دوره درمان منجر به نظر قطعی پزشکی قانونی و صدور رأی دادگاه محل وقوع تصادف (فیروزکوه) گردید.

و همه دیه متعلقه به آنان پرداخت و حتی مقداری که بیمه خودرو کسر داشت به آنها شخصاً پرداخت نمودم (سند شماره ۱) و رضایت آنها را بیمه گرفت (سند شماره ۲) که یکی از مجروحین حادثه مطابق رأی صادره مبلغ ١۴۵٢٣۴٢٨۵ ریال بابت دیه دریافت کرده است و بعد از تحمل شش ماه حبس پرونده مختومه گردید لیکن در تاریخ سیام آبان ماه نودودو رأی از دادگاه گنبد صادر شده است،

که خلاف شرع و قانون (اعتبار امر مختومه بند ۶ ماده ٨۴ آیین دادرسی) می‌باشد، که تقاضای رسیدگی دارم لازم به ذکر است، که در اینجا بر خسارات مازاد بر دیه نیست.

چرا که مستحضرید خسارات مازاد بر دیه دیگر تحت عنوان دیه مجدد نمی‌‌توانند رأی بگیرد و ادله و اسناد مثبت آن نیز متفاوت از محتوای پرونده می‌باشد. جهت روشن شدن بهتر مطلب بخشهای مربوط به دو حکم صادره که رونوشت آن ضمیمه پرونده می‌باشد. (اسناد شماره ٣ و ۴) که مربوط به خواهان ز. ح. می‌باشد می‌آورم.

 • مورد اول

رأی صادره از دادگاه محل وقوع تصادف

 • پنج درصد دیه کامل بابت نقض زیبایی صورت (سطر ۸ صفحه ۲) و شانزده درصد دیه بابت متلاحمه در قسمت فوقانی و تحتانی پلک چپ (سطر ۱۲ صفحه ۲) و دامیه در بینی و گونه چپ (سطر ۱۳ صفحه ۲) رأی صادره از شعبه پنجم دادگاه ……
 • چهار درصد برای نقص زیبایی گونه چپ و پلک فوقانی چشم چپ (سطر صفحه ۲)
 • مورد دوم

رأی صادره از دادگاه محل وقوع تصادف

 • چهار درصد دیه کامل بابت کاهش سطح هوشیاری (سطر ۱۰ صفحه ۲)
 • رأی صادره از شعبه پنجم دادگاه ……
 • چهار درصد برای کاهش سطح هوشیاری (سطر ۴ صفحه ٢)
 • مورد سوم

رأی صادره از دادگاه محل وقوع تصادف

 • چهار پنجم از یک سوم از یک دوم دیه کامل مرد مسلمان بابت خردشد. گی استخوان ران راست و چهار پنجم از یک پنجم از یک دوم دیه کامل بابت شکستگی استخوان ران راست و پنج درصد دیه کامله بابت جراحی در این نواحی (سطور ۹ الی ۱۲ صفحه ۲)
 • رأی صادره از شعبه پنجم دادگاه ……
 • چهار درصد دیه کامل مرد مسلمان بابت آسیب نسخ ران راست و چپ (سطر ۴ صفحه ۲)

 

با توجه به این که:

 • اولاً؛ رأى صادره برخلاف اعتبار امر مختومه می‌باشد. بند ۶ ماده ٨۴ کاملاً خلاف قانونی است.
 • ثانیاً؛ آنچه که یک مرتبه مورد حکم دیه قرار گرفته است. دو مرتبه نمی‌‌تواند مورد حکم دیه قرار گیرد و بحث ما در حکم صادره از شعبه …… بر سر خسارت مازاد بر دیه نیست، و اگر چنانچه دادگاه شهرستان …… حکم به خسارات مازاد بر دیه می‌داد نه دیه مضاعف (بحثى نبود البته آن اسناد مثبته و ادله خاص خودش را دارد، که نیازمند بررسی می‌باشد، و در پرونده مضبوط نمی‌‌باشد.

جناب آقای رئیس

تصادفی اتفاق افتاده است. خسارت مالی جبران، مجازات قانونی (حبس) تحمل شده است، رسیدگی ماهوی و صدور حکم مجدد عین آنچه که در حکم قبلی و اجراشده‌امده است. خلاف بیّن شرع و قانون می‌باشد. خواهشمند است. مطابق ماده ۱۸ نسبت به ابطال حکم اقدام فرمایید.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *