لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات‌ الکلی

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات‌ الکلی

براساس قانون مجازات اسلامی حفظ و نگهداری مشروب الکلی جرم محسوب شده و مجازات آن از شش ماه تا یک سال حبس متفاوت است. اما متهم می‌تواند با ارائه دادخواست یا لایحه دفاعیه از قاضی محترم درخواست دفع اتهام و یا کاهش مجازات تعیین شده را نماید. بهتر است این دادخواست توسط وکیل دادگستری تنظیم شود. در ادامه این متن نمونه نحوه نوشتن و نمونه ای از لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات‌ الکلی آورده شده است.

بررسی لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات‌ الکلی

بسمه تعالی

تاریخ:  ……

قضات شریف دادگاه تجدیدنظر استان  ……

سلام علیکم؛

بارالها در این زمان و مکان مقدس با کوله باری از معاصی و شرمندگی روی به درگاه تو آورده‌ام و از گذشته خود پشیمانم بر آستانه تو سر تسلیم فرود می‌آورم و اظهار توبه و ندامت می‌نمایم. بارالها مرا لحظه‌ای به خود وامگذار که هرچه کرده‌ام از سر غفلت و نادرستی در لحظه‌ای بوده است که از یاد تو غافل بوده‌ام به عفو و کرم تو رجاء واثق دارم و من بعد در سایه‌الطافت بنده­ای خواهم بود، شایسته و برخلاف آنچه که بوده‌ام.

قضات شریف دادگاه تجدیدنظر اینجانب …… متهم ردیف دوم پرونده فوق که برابر رأی اصداری شماره  …… شعبه محترم …… دادگاه جزائی مشهد محکوم شده‌ام و در خانواده‌ای مذهبی زندگی می‌کنم و دارای همسر و فرزند می‌باشم و نزد پدر خویش مشغول شغل پارچه فروشی هستم و تاکنون نیز هیچ گونه سابقه کیفری نداشته‌ام.

متأسفانه در لحظه‌ای دچار غفلت و اسیر وسوسه شیطانی شدم و از ناحیه دوستانی نااهل و ناباب به راهی کشیده شدم که پایانی جز تباهی برایم نداشت و دچار معصیتی که هم آبرویم و هم زندگی خانواده گیم در حال فروپاشی است. بعد از این حادثه متأسفانه با همسرم به شدت دچار مشکل شده‌ام و زندگی چندین ساله‌ام در حال فروپاشی است.

اینجانب …… در تمامی مراحل بازپرسی و دادگاه نهایت همکاری را با قضات محترم نموده، اما متأسفانه به جهت حضور متهم اصلی در پرونده که وی از متهمین اصلی پرونده قاچاق مشروبات‌الکی می‌باشد، بنده هم به اشد مجازات محکوم شده‌ام.

  • متأسفانه وی متهم ردیف اول پرونده به جهت سبک کردن بار مجازات خویش که قاچاق عمده مشروبات‌الکلی می‌باشد و دارای سابقه کیفری، من را به عنوان پخش کننده در بازپرسی معرفی نموده که این موضوع در رأی صادره از دادگاه محترم هم منعکس می‌باشد. در حالی که به خداوند سوگند یاد می‌کنم که به هیچ وجه این موضوع درست نمی‌باشد و بنده اصلاً این کار را نکرده‌ام و مشروبات کشف شده را صرفاً جهت مصرف شخصی تهیه نموده بودم که خوشبختانه با حضور مأمورین و کشف آنها موفق به مصرف نشدم.
  • اینجانب اتهام شرب خمر را قبول ندارم، هم در بازپرسی و نیز در دادگاه این موضوع را بیان نمودم و چون شیشه خالی در منزلم بود در بازپرسی قاضی محترم اصرار بر مصرف اینجانب داشت که در دادگاه هم این موضوع را بیان کردم من حتی در صورتجلسه هم مشخص است که مشروبات کشف شده همگی پلمپ بوده و من هیچ کدام را مصرف نکرده بودم و در کلیه مراحل آمادگی خودم را جهت معرفی به پزشک قانونی بیان کردم و طرح موضوع در بازپرسی صرفاً به گفته‌های قاضی بوده است.

قضات شریف دادگاه تجدید نظر بعد از این حادثه را به خداوندی خدا به شدت تنبیه شده‌ام و تمام سعی و تلاشم این بود که رفتار خویش را اصلاح نمایم و حتی با حضور در حرم امام …… از درگاه خداوند رحمان توبه نموده‌ام و بعد از خدا چشم عفو و گذشت از ناحیه شما بزرگواران دارم. چون که با رفتن من به زندان همسرم که از این اتفاق به شدت متأثر شده مرا ترک خواهد کرد و فرزندم به شدت آسیب میبینند و علاوه بر این مجازات، زندگیم را هم از دست خواهم داد.

در خاتمه مجدداً توبه و ندامت خویش را اعلام می‌نمایم و از حضور شریفتان درخواست کاهش و تعلیق مجازات را برابر مواد ۲۲ و ۲۵ قانون مجازات اسلامی خواستارم و در برابر خداوند و شما بزرگواران تعهد می‌نمایم که من بعد زندگی و رفتاری برابر با احکام شرع مقدس اسلام داشته باشم و لحظه‌ای و قدمی از راه راست منحرف نشوم.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *