لایحه دفاعیه معاونت اختفای کلت

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه معاونت اختفای کلت

لایحه دفاعیه معاونت اختفای کلت شامل توضیح وکیل مدافع در خصوص عدم آگاهی و نیت موکل به انجام جرم و همچنین نبود مدارک کافی برای اثبات مشارکت فعال او در اختفای سلاح‌ها است. در این لایحه به اصول حقوقی و قانونی پرداخته می‌شود که نشان می‌دهد، موکل نقشی در این اقدام نداشته است. در این متن، نمونه لایحه دفاعیه در پرونده معاونت در اختفای دو عدد کلت را می‌بینید. گروه وکلای ایران دادگستر صفر تا صد موارد لایجه را خدمت شما عنوان می‌کنند.

نوشتن لایحه دفاعیه معاونت اختفای کلت

بسمه تعالی

تاریخ: ……

ریاست محترم …… دادگاه جزایی شهرستان ……

سلام علیکم؛

احتراماً به استحضار عالی می‌رسانم؛

اینجانب …… فرزند …… متهم ردیف دوم پرونده به شماره کلاسه …… می‌باشم که به اتهام معاونت در اختفای ۲ عدد کلت کمری غیر مجاز فرسوده و از کار افتاده به موجب دادنامه شماره …… محکوم به سه سال حبس و ۱۵ سال محرومیت از شغل تعمیر فروش اسلحه‌های مجاز و تفنگ بادی و شکاری شده‌ام.

لهذا چون حکم صادره هیچگونه تناسبی با بزه انتسابی ندارد، لذا مراتب تجدید نظرخواهی از حکم صادره را براساس موارد مستند ذیل به حضور عالی معطوف می‌دارم.

همانطور که در پرونده مطروحه منعکس می‌باشد، اینجانب در شهرستان …… مشغول به کار تعمیر و فروش تفنگ‌های بادی و اسلحه‌های مجاز می‌باشم

که در یکی از روزها متهم ردیف اول که هیچگونه شناخت قبلی و آشنایی با وی نداشتم وارد مغازه من شده و بسته‌ای را در دست داشت و اظهار داشت ۲ تا اسلحه فرسوده و از کار افتاده دارم و می‌خواهم آنها را تعمیر نمایم. ولی در حال حاضر عجله دارم و این بسته را می‌گذارم در مغازه ات بعد از ظهر می‌آیم تا در خصوص تعمیر آنها و هزینه آن و قابل تعمیر بودن یا نبودن آن با هم صحبت نمائیم.

…… چون مغازه کمی شلوغ بود بسته را گرفتم و در داخل مغازه قرار دادم تا بعد از ظهر که این آقا بیاید، متاسفانه این آقا نه تنها بعد از ظهر بلکه مدتی هم گذشت نیامد و در اسنای این مدت من بسته را باز کردم، ببینم اسلحه‌های این آقا چه است و آیا قابل تعمیر هستند یا خیر؟

و وقتی باز کردم متوجه شدم ۲ تا کلت کمری فرسوده و غیر مجاز می‌باشد. مجدداً آنها را داخل بسته قراردادم و چون غیر مجاز بود آنها را داخل منزل مخفی کردم تا صاحب آنها بیاید، ولی هر چه دنبال وی گشتم او را پیدا نکردم. و این ۲ تا اسلحه در منزل در زیرخاک بود و من نمی‌دانستم چکار کنم.

اولاً- با توجه به این موضوع باید بیان دارم که اولاً اگر من فرد خلاف کار بودم و بصورت مخفیانه اعمال مجرمانه انجام می‌دادم و فردی ناسالم بودم، می‌توانستم از این فرصت استفاده نمایم و این ۲ اسلحه را تعمیر کنم و یا بفروشم و وقتی صاحب آنها آمد یا منکر آنها می‌شدم و یا به طوری با هم کنار می‌آمدیم دیگر مقدمات انجام یک کار خلاف را برای خودم درست نمی‌کرد.

ولی …امانت داری و اعتبار و صداقت کاری‌ام این اجازه را به من نمی‌داد که اینگونه عمل کنم، اگر اینگونه عمل می‌کردم، دیگر این مشکل هم برایم به وجود نمی‌آمد، ولی متاسفانه نه تنها مرجع محترم قضایی تحقیق به دفائیات من توجهی نکرده است. بلکه ریاست محترم دادگاه هم برحسب یک سری تحقیقات غیر واقعی مرا کاملاً خلاف کار تصور کرده است که در حکم خود اشد مجازات را برای من در نظر گرفته است.

ثانیا- باید بیان دارم که سوابق کاری و اجتماعی و کیفری من موید این حقیقت می‌باشد. که اینجانب در اختفای این ۲ اسلحه هیچگونه سوء نیت اعم از عام و خاص نداشته‌ام، نه جهت استفاده از این دو نوع اسلحه که در فعالیت‌های اجتماعی منجر به اخلال در نظم عمومی شود و نه انتفای مالی داشته‌ام. بنابراین از مالک آن نیز هیچگونه شناختی نداشته‌ام.

ثالثاً- حسب ضوابط و مقررات آئین دادرسی کیفری و مقررات قانون مجازات اسلامی مجازات باید با نوع بزه انسانی متناسب و نحوه و شرایط ارتکاب آن و اوضاع احوال متهم و حیثیت اجتماعی وی که مرتکب جرم شده است، مجازات می‌باشد بلکه ریاست محترم دادگاه رسیدگی به پرونده هیچگونه توجه‌ای به دفاعیات واقعی من نکرده است، هیچگونه توجه‌ای به سوابق اجتماعی و کیفری من ننموده است و هیچگونه توجهی به عدم سوء نیت اعم از خاص و عام من در ارتکاب بزه انتسابی نموده است و صرفاً براساس تحقیقات غیر واقعی که هیچگونه تناسبی با سوء سابقه من و حیث و نقش اجتماعی و کاری من نداشته است. اقدام به صدور حم مجازات کرده است که مجازات مندرج در حکم از مجازات مرتکب اصلی جرائم ارتکابی وی نیز بیشتر است.

لذا بیان دارم که حسب مقررات آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی جرائم جعل یا خرید و فروش و اختفای وسائل غیر مجاز از نوع اسلحه شخص مجرم در ارتکاب این نوع اعمال مجرمانه باید دارای سوء نیت باشد ۲ عمل مادی خلاف هنجارها و ارزش‌های اجتماعی انجام دهد، کاملاً عالم و آگاه باشد که این عمل خلاف قوانین و مقررات است. ولی به لحاظ سود و انتفاعی که از این عمل نصیب وی می‌شود، مرتکب آن جرم می‌شود.

ولی اینجانب با توجه به اوضاع و احوال و شرایط و سوابق اجتماعی و کیفریم و نوع عمل انسانی در اختفای ۲ نوع اسلحه فرسوده که هیچگونه سوء نیت یا قصد خرید و فروش و تعمیر آنها را در جهت استفاده از آن در اخلال در نظم عمومی و یا کسب سود و درآمد نداشته‌ام صرفاً شرایط اوضاع و احوال کاری این مهم ایجاب کرده است که در استرداد وسائل که به من سپرده شده است.

…… امانت داری را رعایت نمایم و این وسائل را به صاحبش برگردانم، اگر همان روز که وی این بسته را به من می‌داد و من از محتویات بسته اطلاع حاصل می‌کردم هرگز آن را قبول نمی‌کردم چرا که بصورت سالم زندگی کردم و با فعالیت‌های درست و سالم هزینه‌های زندگیم را تامین کرده‌ام و تا کنون هم مرتکب هیچگونه عمل مجرمانه‌ای اعم از عمل ارتکابی انسانی یا دیگر اعمال مجرمانه نداشته‌ام.

موید این حقیقت شرایط و اوضاع احوال نحوه ارتکاب بزه انتسابی سوابق اجتماعی و کیفری من می‌باشد.

بنابراین با توجه به مراتب فوق و در نظر گرفتن سوابق کیفری و نحوه شرایط اوضاع احوال بزه ارتکابی تقاضای نقص حکم صادره و صدور حکم عادلانه‌ای را جهت اجرای عدالت استدعا دارم.

با تقدیم احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *