لایحه دفاعیه در رفع ممانعت از حق

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه در رفع ممانعت از حق

ممانعت از حق یکی از مهم ترین دعاوی است که می تواند در خصوص اموال غیر منقول اقامه شود. این دعوی دارای اهمیت است و از جنبه حقوقی و کیفری قابل پیگیری می‌باشد. اگر شخصی متصرف را از نفع ملک خود بازدارد، مرتکب ممانعت از حق شده است. در ادامه نمونه ای از لایحه دفاعیه در رفع ممانعت از حق را مشاهده می‌کنید.

بررسی یک نمونه لایحه دفاعیه در رفع ممانعت از حق

تاریخ: ……

شورای محترم حل اختلاف ……

لایحه

موضوع: پرونده کلاسه ……

سلام علیکم؛

احتراماً باستحضار می‌رساند:

در پرونده کلاسه فوق برادرم …… علیه اینجانب …… در خصوص رفع مزاحمت و ممانعت از معبر به عرض سه متر و بطول پنجاه متر طرح دعوی نموده است.

اولاً- ایشان همین موضوع را در پرونده کلاسه …… مطرح نموده که منتهی به صدور رأی شده و در مرجع تجدیدنظر قطعی گردیده است و موضوع امر مختومه است.

ثانیاً- خواهان برادرم در صورتجلسه تنظیمی در شورا نسبت­هایی را به من داده و مظلوم نمایی کرده است که تمام اظهارات وی کذب محض است و برای تحت تاثیر قرار دادن شورای حل اختلاف، مطالب کذبی را از قول من نقل قول کرده است. به جای ارائه دلایل و مدارک مبادرت به جوسازی نموده است.

ثالثاً- مرحوم پدرمان زمینی را که خواهان مدعی ممر از آن است به برادرانم فروخته و اینجانب از برادرانم خریده‌ام که قولنامه و مدارک آن در پرونده فعلی و قبلی موجود است و شخص خواهان هم آن را امضاء کرده، هیچ حق ارتفاقی در خصوص راهرو در آن قید نشده تا بحال هم چنین راهی را ایشان در اختیار نداشته و ادعای وی کاملاً واهی است.

رفت و آمدها یک متری است (و ایشان ادعای سه متر دارند) ایشان حدود سیصد متر زمین دارد و از بنده راهروی سه متر در پنجاه متر یعنی یکصد و پنجاه متر راه می‌خواهد، که جای تأمل است؟!

در قولنامه‌ای که بموجب آن مرحوم پدرم زمین موضوع پرونده را به سه برادرم فروخته و همچنین در قولنامه مورخ ۸۳/۸/۲۰ که اینجانب از برادرانم آن را خریداری کرده‌ام و خواهان هم آن را امضاء کرده است، حد و حدود زمین قید و درج گردیده است.

به هیچ وجه از ممر رفت و آمد نامی به میان نیامده و خواهان نه حق رفت و آمد داشته و نه راهرویی دارد همانطوری که عرض شد قولنامه به امضای برادران و شهود از جمله خواهان رسیده است و در ذیل قولنامه مذکور این عبارت قید شده است.

ضمناً قابل ذکر است که …… مالک زمین پشت خانه معامله شده ۳ متر کوچه رفت و آمد خود را به نرخ روز باید از …… خریداری نماید. نه تنها حاضرم مطابق مفاد قولنامه فوق سه متر کوچه به نرخ روز به ایشان تحویل دهم، بلکه حاضرم تمام زمین و خانه خود را به نرخ روز به ایشان بفروشم.

تقاضای رسیدگی و اتخاذ تصمیم شایسته مورد استدعاست.

با تقدیم احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *