لایحه دفاعیه در رابطه با ضرب و جرح عمومی

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه در رابطه با ضرب و جرح عمومی

لایحه دفاعیه در رابطه با ضرب و جرح عمومی یکی از مهم ترین لایحه ها است که در ادامه نمونه ای از آن را مشاهده خواهید کرد.

نمونه لایحه دفاعیه در رابطه با ضرب و جرح عمومی

بسمه تعالی

تاریخ:……

دادیار محترم شعبه …… دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ……

با احترام بدینوسیله اینجانبان…… و……. نسبت به قرار منع تعقیب صادره طی دادنامه شماره …… در پرونده کلاسه …… در مهلت مقرر قانونی اعتراض داشته و تقاضای اعتراضی به شرح ذیل را تقدیم و صدور دستور مقتضی را تقاضا داریم.

دادیار محترم در قرار صادره در خصوص ضرب و جرح عمدی موضوع شکایت اینجانب مریم …… قرار منع تعقیب صادر فرمودند با این استدلال کذب اظهارات شاکی به جهت حل و فصل و جدا نمودند متهم از فرزندم که در حال درگیری بودند و متهم که قصد ضربه زدن با مشت به فرزندم را داشته که ضربه ایشان به من برخورد نمود.

اما این استدلال درست نیست و حق بنده این نبوده که متهم حق ضربه به من را نداشته است با نگرش به گواهی پزشکی قانونی ملاحظه کنید صدمات شامل کبودی زیر چشم راست و شکستگی بینی و تورم مجاری اشکی چشم راست و تحقیقات نیز ورود ضربه را تأیید کرده است.

با صراحت که گواهی پزشکی قانونی محرز است که ضربه یکی نبوده و آسیبهای متعدد در صورت وجود داشته و کتک کاریهای دیگری نیز داشته که در نواحی بینی بصورت کبودی و خراشیدگی بوده که بنده چون درد زیادی داشتم از آنها غافل بودم.

یعنی درد ناشی از بینی آنقدر زیاد و دردناک بود که متوجه نقاط دیگر بدنم نشدم. عرض من این است مگر نه اینکه ورود ضربه از سوی متهم ثابت است، سؤال من این است که یک ضربه بصورت غیرعمد بوده بقیه چطور؟

در صورتی که شرح ماوقع به این صورت بوده است که متهم به درب منزل آمده و با اصرارهای بنده که تو روخدا برو … توجه نکرده و وقتی که درگیر شد ضربات را میزد و وقتی دید بنده آنجا هستم بنظر نمی‌رسید بدون توجه به حضور من ضربات را زده باشد.

لذا ضربات عمدی بوده و نامبرده کاملاً متوجه بوده که بنده آنجا حضور داشته و آسیبهای متعدد می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که مشارالیه نه تنها حق یک ضربه، بلکه ضربات متعدد را داشته و صدمات بدنی عمدی را بوجود آورده است. نکته بعد اینکه متهم اقدام به تعرفه در نظر گواه نمودند که شهادت کتبی گواهان در پرونده موجود است.

گواهان نامبرده در خصوص وضعیت ظاهری بنده توضیح دادند که از تناقض گویی‌هایی ایشان در خصوص نوع پوشش بنده، کذب بودن اظهارات ایشان آشکار و محرز است. لذا اصطلاح لاتین که اگر در یک مورد غلط بود در همه موارد غلط است تأیید می‌کند که متهم در اظهارات خود صادق نبوده است لذا با توجه به اینکه بنده موقع درگیری حضور داشتم.

و حدود ضربه محرز است و بنده با توجه به اینکه متهم حق ضربه زدن به هر دو نفر (بنده و (فرزندم را نداشته به قرار منع تعقیب در خصوص ایراد ضرب و جرح عمدی معترض هستم و تقاضای بررسی مجدد و تحقیق از گواهان را ‌دارم. نگرش به گواهی پزشکی قانونی نیز که مؤید صدمات بدنی وارده است نیز مؤید اظهارات بنده می‌باشد.

در خصوص اظهارات گواهان نیز باید عرض کنم تناقض گویی گواهان در تصمیم گیری دادگاه اهمیت آن به درجه‌ای است که در مکاتبات به هیأت منصفه، قضات تعلیم دهند که چنانچه در یک مورد این نتیجه رسیدند که شاهد تعمداً در موردی دروغ گفته است می‌توانند کل شهادت را نادیده بگیرند لذا دقت نظر در خصوص این موضوع را تقاضا دارم.

درخصوص شکایت اینجانب امیر …… که منتهی به صدور قرار منع تعقیب شده است باید عرض کنم متهم چند بار به در منزل ما آمده و فحاشی رکیک نموده و مدام می‌گفت بیا برویم جای دیگر دعوا کنیم من نرفتم همزمان که می‌گفتم نمی‌آیم درب منزلمان با من درگیر شد و بنده را کتک کاری کرد پزشکی قانونی ورود صدمه آسیب را تأئید نموده است.

و اشاره کرده که در حالت غیر منازعه بوجود آمده است. در صورتیکه اصل درگیری محرز است و پزشکی قانونی نیز ورود صدمه و آسیب را تأئید نموده است و این درگیری اماره و قرینه‌ای بر این است که این آسیب درگیری حادث شده است ‌البته بنظر می‌رسد پزشکی قانونی به این دلیل به این نتیجه رسیده که برسیدگی روی ساعد دست راست در حالت غیر منازعه بوده است که همگی هم مشکل است.

اما این نمی‌تواند تأئید کننده این باشد که صدمه و آسیب در حالت غیر منازعه بوجود آمده باشد. یعنی یک شکل بودن بریدگی دلیل براینکه در حالت غیر منازعه بوجود آمده باشد نیست.

لذا ضمن اینکه تقاضای تحقیق از گواهان را دارم باید عرض کنم دست متهم چاقویی بوده است که هنگام درگیری از وی گرفته لذا ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو مطرح است که تقاضا دارم در این خصوص تحقیق نمایید چرا که حسب اظهارات همسایه‌ها در ید متهم چاقو داشته است ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو (اسلحه سرد) و تهدید و قدرت نمایی با چاقو و اسلحه سرد از اتهامات متهم بوده که حتی تعرفه گواه تقاضای استماع گواهان این پرونده را دارم.

لذا با توجه به مراتب مطروحه، از آنجا که بدلایل پیش گفته متهم قصد ایراد ضرب و جرح عمدی داشته است و بنابراین قانون مجازات اسلامی جدید، اشتباه در هویت، موجب عنوان مجرمانه نخواهد بود و در هر حال متهم قصد اقدام غیرقانونی و عمد را داشته است نه اینکه فعل او نسبت به پسرم و امیر ……..مشروع بوده باشد.

چرا که استدلال بازپرس به این شکل است که فعل متهم نسبت به امیر ……..مشروع و قانونی بوده و نسبت به بنده مریم … نامشروع بوده است و این استدلال درست نیست و فعل وی به هر حال مشمول ماده ۲۹۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ می‌باشد و اشتباه هویت باعث نمی‌شود جنایت عمدی محسوب نشود.

و از طرق حسب تحقیق محلی و گواهی گواهان در ید متهم چاقو بوده است که اتهام تهدید و قدرت نمایی با چاقو یا اسلحه سرد و نیز ایجاد ضرب و جرح عمدی با چاقو به وی تفهیم و تحقیق در این خصوص صورت نگرفته که در این خصوص نیز تقاضای رسیدگی دارم و از طرفی یک شکل بودن آسیبها نمی‌تواند دلیل بر این باشد که صدمات در حالت غیر منازعه باشد لذا بریدگی توسط چاقویی که در ید وی بوده است بوجود آمده است و باتوجـه بـر ایـن مفروضه نسبت به قرار منع تعقیب صادره معترض هستیم و تقاضای رسیدگی را داریم.

با کمال احترم

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *