لایحه دفاعیه جعل چک

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه جعل چک

جرم جعل چک یکی از رایج ترین جرایم مالی است. منظور از جعل چک ساختن و یا تغییر در اصل چک است. این کار به جهت فریب دیگران انجام شده و جرم محسوب میشود. لایحه دفاعی از طرف متهم به جعل تنظیم شده و  به دادگاه تسلیم می‌شود. در ادامه می توانید نمونه ای از لایحه دفاعیه جعل چک که توسط وکیل تنظیم شده، را مشاهده نمایید.

مثالی از لایحه دفاعیه جعل چک

بسمه تعالی

تاریخ: ……

بازپرس محترم شعبه …… دادسرای عمومی انقلاب شهرستان ……

با سلام

احتراماً در خصوص پرونده کلاسه …… حسب شکایت آقای …… علیه موکلین اینجانب خانم مارال و غزاله …… مبنی بر جعل چک به استحضار می‌رساند:

همانگونه که متن شکایت شاکی حکایت دارد، در رابطه با خرید دان و جوجه یک روزه موکلین اقدام به صدور دو فقره چک شخص خویش نموده‌اند که به علت بی‌کیفیت بودن دان مرغ و اختلاف حساب هرچند بیش از ۹ میلیون تومان از مبلغ چک‌ها بنا به اظهار موکل دریافت شده است. متأسفانه شاکی با اقدام حقوقی نمودند چک‌ها حکم به محکومیت صادر کننده را اخذ و حق موکلین در طرح دعوی باقی می‌باشد.

صرف نظر از مطالب مذکور شاکی فوق با طرح یک شکایت واهی و کذب با نشستن در مقام شاکی حرفه‌ای این ادعا را مطرح نموده که احد از موکلین بنام غزاله امضاء صادر کننده و صاحب حساب که خانم مارال می‌باشد، را جعل نموده است.

در یک کلام در مقام وکیل صاحب حساب خانم مارال اعلام می‌دارم، این ادعا واهی و مستند به هیچ دلیلی نیست چک توسط صاحب حساب امضاء و گواهی عدم پرداخت اخذ و بنا به اظهار شاکی رأی محکومیت صاحب حساب هم صادر شده است.

بنابراین ادعای مذکور کاملاً واهی و صرفاً جهت آزار و اذیت موکل طرح شده است و موکل جهت طرح دعوی افترا باقی است. از این جهت با توجه به اینکه خود صادر کننده (موکله مارال) اقرار به امضاء ذیل چک دارد و ادعایی در این خصوص نداشته طرح این ادعا از طرف ثالث باتوجـه بـه وصـف قابل معامله بودن چک واجد وصف کیفری نبوده و نمی‌باشد.

اگر اظهارات شاکی را مقرون به واقع نیز بدانیم، نمی‌توان تحویل چک فرد دیگر بجای چک خود را جرم تلقی نمود. چراکه چک سند قابل معامله می‌باشد صدور قرار منع تعقیب مورد استدعاست.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *