لایحه دفاعیه تخلیه و مطالبه اجور معوقه

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه تخلیه و مطالبه اجور معوقه

لایحه دفاعیه تخلیه و مطالبه اجور معوقه بر اساس شواهدی مبنی بر عدم پرداخت اجاره‌بها توسط مستأجر تهیه می‌شود. این لایحه با ارائه مدارک مربوط به قرارداد اجاره و مستندات عدم پرداخت اجاره‌بها به دادگاه، درخواست تخلیه ملک و پرداخت اجور معوقه را دارد. هدف اصلی این لایحه، احقاق حقوق موجر و بازگرداندن ملک به مالک قانونی است.

نوشتن لایحه دفاعیه تخلیه و مطالبه اجور معوقه

رئیس کل محترم دادگستری استان ……

سلام علیکم

با احترام به استحضار می‌رساند اینجانب الف. گ. فرزند ف. نسبت به دادنامه شماره ۹۰۰۹۷۱۷۲۰۱۰۷۵ کلاسه پرونده ۳۱۴- ۳۸۹- …… صادره از شعبه هفتم شورای حل اختلاف …… و همچنین دادنامه تجدیدنظر در شعبه پنجم دادگاه عمومی‌ …… به دلایل ذیل معترض بوده و جهت احقاق حق اینجانب تقاضای صدور دستور مقتضی مبنی بر اعمال ماده ۱۸ و رسیدگی مجدد را از آن مقام محترم استدعا دارم؛

1. اینجانب به عنوان مستأجر خانم ش. م. (خواهان) بوده‌ام که در مورخ ……، ۴ روز پس از انقضای مدت اجاره به بنگاه معاملات ملکی که اجاره نامه در آن تنظیم شده مراجعه و اعلام نمودم که‌ امادگی تخلیه ملک را دارم و به موجر اطلاع دهید، لکن موجر به دلایل واهی و مشکلات شخصی و نداشتن وجه نقد ودیعه اینجانب به تعویق انداخته است، که مسئول بنگاه این موضوع را گواهی می‌دهد. (پیوست ۱)

2. خواهان (موجر) به چند بنگاه نیز سپرده بود که ملک را اجاره دهند تا ودیعه سپرده شده به ایشان به مبلغ …… ریال به من مسترد نماید، و در اثنای روز افرادی از جانب بنگاه جهت بازدید به منزل اینجانب مراجعه می‌نمودند، و بنده نیز کمال همکاری را با آنان داشته‌ام که گواه عرایضم رسیدهایی است، که از عوامل بنگاه اخذ نموده-ام. (پیوست ۲)

لکن هیچ مستأجری جهت اجاره پیدا نشده، و ودیعه بنده همچنان درید خواهان (موجر) می‌باشد.

3. النهایه پس از گذشت چند روز بنده با توجه به این که موجر (خواهان) از دادن ودیعه استنکاف میورزید اقدام به طرح دعوی در شورای حل اختلاف …… نموده‌ام؛ لکن دلیل این که خواسته اینجانب بیش از سقف صلاحیت رسیدگی شورا بوده پرونده مسترد شده است، که کلیه ضمائم فوق نیز ضمیمه این دادخواست می‌باشد). (پیوست ۳)

4. خواهان پس از گذشت حدود ۵۰ روز با حکم تخلیه و با مأمور به اینجانب مراجعه نموده است، که از آن تاریخ از اوضاع واحوال پرونده‌ها مطلع شده‌ام، که مشارالیه سه دعوى علیه من؛ ١- تأمین دلیل ۲- تخلیه 3- مطالبه اجور معوقه، در شعبه هفتم شورای حل اختلاف …… مطرح نموده است و در گزارش تأمین دلیل تقاضای تعیین میزان خسارت از جانب کارشناس محترم دادگستری شده است.

لکن با اعتراض اینجانب در شورا در طی رسیدگی ارجاع به هیئت کارشناسان گردیده است. اما از آن جائی که مستأجر جدید عین مورد اجاراه را رنگ آمیزی نموده، کارشناسان از تعیین میزان خسارت اعلام عدم استطاع نموده‌اند و دادگاه رقم تعیین کارشناس بدوی را از …… ریال به …… ریال تقلیل داده است، ریاست محترم شعبه هفتم شورا علیرغم این که کلیه رسیدها و مدارک مثبته را که در پرونده درج نموده‌ام توجه ننموده، بلکه اقدام به صدور رأی محکومیت علیه اینجانب نموده است. لازم به ذکر است، که در دادنامه صدرالذکر بخشی از خواسته خواهان نیز رد گردیده است.

5. خواهان به دادنامه موصوف اعتراض و در شعبه پنجم حقوقی گرگان مورد رسیدگی قرار گرفته و رأی بدوی نقض و محکوم به چند برابر افزایش یافته است و در شعبه پنجم به هیئت کارشناسان ۵ نفره ارجاع و رقم خسارت …… ریال نقض و مبلغ …… ریال افزایش یافته است، به ضمناً طی مراجعه حضوری همسرم به محضر حضرت عالی در ملاقات‌های عمومی و اعلام شکوه از عملکرد آن شورا و عدم توجه به مدارک و عدم پاسخگویی آنان به پرونده اینجانب نموده است، علیرغم پیگیری حضرت عالی و همکاران محترم شما نسبت به تسریع روند رسیدگی و مداقه در مدارک پرونده، مع الاسف این کار صورت نگرفته است.

شایان ذکر است. خواهان پس از جری تشریفات قانونی ودیعه مسکن به مبلغ …… ریال را حدود ۵۰ روز بعد از اقامه دعوی به حساب سپرده شورا واریز نموده است، که پس از صدور حکم محکومیت اینجانب و صدور و ابلاغ اجرائیه جمعاً به مبلغ …… ریال می‌باشد.

بنده با مراجعه به شعبه صادرکننده رأی تقاضای استرداد الباقی مبلغ سپرده …… (ریال) را نموده‌ام که متأسفانه مسئولین دفتر شعبه هفتم شورا به دلیل عدم علم و اطلاع از مبلغ واریزی سپرده، اقدام به انسداد حساب بانکی و سیم کارتم نموده‌ است، که خواهان با علم به وجود سپرده تقاضای موضوع را نموده است.

حالیه با عنایت به مراتب معنونه و با توجه به مدارک پیوستی و با توجه به عدم مداقه قاضی محترم پرونده و مدارک مندرج در آن از آن مقام محترم تقاضای صدور دستور مقتضی مبنی بر اعاده دادرسی و اعمال ماده ۱۸ و احقاق حق خویش را استدعا دارم.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *