لایحه دفاعیه تحصیل مال نامشروع

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه تحصیل مال نامشروع

 اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع در مواردی مطرح می‌شود که  شرایط مقرر در ماده ۲ قانون مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری قابل تطبیق نباشد.  این نوع پرونده ها از دسته پرونده های پیچیده هستند که نیاز است حتما با وکیل دادگستری در ارتباط باشید و مشاوره بگیرید. همچنین در ادامه این بحث نمونه ای از  لایحه دفاعیه تحصیل مال نامشروع که توسط وکیل دادگستری تنظیم شده را مشاهده می‌کنید.

تنظیم لایحه دفاعیه تحصیل مال نامشروع

بسمه تعالی

تاریخ: ……

دادیار محترم شعبه …… دادسرای عمومی و انقلاب …….

با عرض سلام و ادب

احتراماً عطف به پرونده کلاسه …… مطروحه در آن شعبه محترم با موضوع شکایت آقای …… از موکل آقای …… دائر بر تحصیل مال نامشروع از حساب بانکی در توجیه عدم قصور و بیگناهی موکل خود مشروح دفاعیات خویش به شرح ذیل‌الذکر معروض می‌دارم.

مقدمتاً:

موکل اینجانب ۶۲ ساله و از کسبه خوشنام و شناخته شده و فاقد هرگونه سابقه کیفری بوده که تاکنون کوچکترین خطایی مرتکب نشده که تحقیق محلی در این خصوص مورد استدعاست.

  • نامبرده دارای آژانس معاملات مسکن بوده که گویا مع‌الاسف افرادی سودجو از اینترنت وای فای داخل مغازه‌اش سوء استفاده نموده و دست به چنین اقدام مجرمانه‌ای زده‌اند و مشارالیه به هیچ عنوان اطلاعی از هویت و اقدامات فرد یا افراد خاصی نداشته و ندارد و اصلاً عاقلانه نیست که موکل در محل کسب خود به چنین اقدامی بزند.
  • دادیار محترم لازم می‌دانم عرض کنم که موکل اصلاً نحوه کار با اینترنت را بلد نبوده و تنها به زحمت می‌تواند کد رهگیری را جهت تنظیم مبایعه نامه اخذ نماید تاکنون هیچ اقدامی مبنی بر جابجایی پول از این طریق انجام نداده است و تنها به این علت که خط تلفن همراه مغازه به نامش ثبت شده و به ناچار جهت دریافت کد رهگیری اقدام به نصب و راه اندازی اینترنت نموده و در مظان چنین اتهامی قرار گرفته است.
  • فارغ از این که وای فای مغازه رمز عبور داشته یا نه افراد و ارباب رجوع‌های بیشماری در بنگاه تردد می‌نماید و دسترسی به رمز و اتصال به اینترنت متعلق به غیر و هک کردن آن کاری بسیار ابتدایی و پیشه پا افتاده‌ای است و هر کسی حتی نوجوانی قادر است، دست به چنین اقدامی زده باشد.
  • همانگونه که مستحضرید این روزها تقریباً در همه کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و کتابخانه‌ها و فرودگاه‌ها اینترنت بیسیم ارایه می‌شود و هر کسی که حتی گوشی هوشمند و یا لبتاپ داشته باشد، می‌تواند به آن متصل شود و اقدام به سوء استفاده از اینترنت فرد قربانی برای اهداف مجرمانه خود نماید و امروزه دستگاه‌هایی وجود دارد که کاربرد گیرنده و تقویت کننده امواج وای فای را داشته و حتی مودم‌هایی که با فاصله بسیار زیاد و قدرت کم نیز از دست آن درامان نیستند. لذا نمی‌توان صرفاً صاحب وای فای که از همه جا بی‌خبر بوده را در این خصوص مجرم دانست و چنین اتهامی سنگینی را به وی منتسب نمود.
  • نظر به اینکه خاطی با مال برده شده اقدام به خرید تور نموده، به طور حتم شخصی که آن خرید به نامش ثبت شده از آن خدمات استفاده نموده مجرم می‌باشد، نه موکل که از همه جا بی‌خبر بوده و هیچ اقدامی دال بر جابجایی پول انجام نداده است. لذا خواهشمندم با صدور دستور به پلیس فتا در این خصوص تحقیق بیشتری به عمل آید که مجرم واقعی مشخص شود.
  • موکل حاضر به معرفی شهودی می‌باشد که به ضرس قاطع شهادت دهند، ایشان انسان شریفی بوده و به هیچ عنوان قادر به انجام چنین اقدامات پیچیده نیست تا جایی که حتی آنقدر سواد ندارد که بتواند اظهارات خود را در پرونده درج در مجموع با عنایت به دفاعیات مذکور در سطور قبل و تکذیب شدید موکل که سالیان زندگی خود را با آبرو گذرانده، استدعا دارم با عنایت به ماده ۴ قانون دادرسی کیفری و اصل ۳۷ ق اساسی و با در نظر گرفتن اصل وزین برائت تصمیم شایسته را صادر فرمایید.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *