لایحه دفاعیه اتهام شرب خمر

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه اتهام شرب خمر

اتهام شرب خمر و یا همان نوشیدن مشروب الکلی به موجب قانون مستوجب حد است. بر اساس قانون مجازات اسلامی مصرف مست کننده ها از جمله مصرف آنها به صورت خوردن، تزریق و تدخین ( مست کند یا نکند) شامل حد می‌شود. متهم می‌تواند با کمک گرفتن از یک وکیل دادگستری رفع اتهام نماید. در ادامه این بحث نمونه ای از سند تنظیم شده در خصوص لایحه دفاعیه اتهام شرب خمر توسط وکیل دادگستری آورده شده است.

دادخواست تنظیم لایحه دفاعیه اتهام شرب خمر

بسمه تعالی        

تاریخ: ……

محضر مبارک ریاست محترم کمیسیون عفو و بخشودگی دادگستری ……

با اهداء سلام و توفیق روزافزون؛

احتراماً

به استحضار می‌رساند، چون نظر مبارک پیوسته نظارت بر …… اجرای صریح قانون و استقرار عدالت می‌باشد، لذا اینجانب امیر …… فرزند …… متهم ردیف دوم کلاسه پرونده …… مطروحه در شعبه ……  دادگاه جزایی …… عمومی مجتمع قضایی ……  به اتهام خرید و نگهداری مشروبات‌الکلی به تحمل یک سال حبس تعزیری به احتساب ایام بازداشتی قبلی و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت نود و پنج میلیون و هشتصد و شصت و دو هزار ریال جزای نقدی به عنوان جزای نقدی در حق دولت به عنوان پنج برابر ارزش عرفی کالای مکشوفه محکوم شده‌ام و از جهت شرب خمر نیز به تحمل ۸۰ ضربه شلاق حد محکوم شده‌ام.

در صورتی که اینجانب در تمام مراحل مقدماتی چه در پاسگاه و چه در دادسرا و دادگاه اتهام شرب خمر را قویاً رد و تکذیب نموده و هیچ گونه آزمایشی هم از طرف پزشک قانونی از اینجانب به عمل نیامده و شهودی هم در کار نبوده. ولی متأسفانه بازپرسی محترم به صرف اینکه چند شیشه خالی (به لحاظ جنبه تزئنی) آنها در منزل اینجانب بوده اصرار و تأکید بر شرب خمر اینجانب داشته‌اند و مرا متهم به ۸۰ ضربه تازیانه نموده‌اند در صورتیکه علم و بیش قضایی ایشان کفایت اثبات اتهام شرب خمر را نمی­نمود و قاضی محترم دادگاه چنین عقیده‌ای داشته‌اند.

در صورتیکه اینجانب حاضرم سوگند یاد نمایم، که اصلاً مبادرت به شرب خمر نکرده‌ام. با تمام این تفاصیل ضمن اعتراض به دادنامه بدوی صادره از شعبه …… دادگاه عمومی جزایی و تجدیدنظر خواهی از آن پرونده به شعبه …… دادگاه ارجاع گردیده و باتوجه به اینکه توبه نامه­ای مفصل تنظیم و به دادخواست تجدیدنظر خواهی ضمیمه نموده‌ام و شرح ماوقع و وضعیت و هویت زندگی خود را در توبه نامه و اعتراض تجدیدنظر خواهی خود به استحضار رسانده ولی متأسفانه با این وصف قضات محترم و مستشاران عالی مقام دادگاه تجدیدنظر فقط یکسال حبس اینجانب را به شش ماه تقیلی و تخفیف داده‌اند و بقیه مجازات تعیین شده، توسط شعبه بدوی …… عمومی جزایی را تأیید و استوار فرموده‌اند.

در صورتی‌که همانطور که در توبه نامه خود به استحضار رسانده‌ام، اینجانب از خانواده مذهبی، متدین و سادات و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌باشم و در اثر یک غفلت و اشتباه و معاشرت با دوستان ناباب دچار اشتباه شده‌ام و حال هم از اشتباه خود شدیداً نادم و پشیمان و اظهار ندامت می‌نمایم و متأهل و دارای همسر و یک فرزند خردسال و همسرم نیز باردار می‌باشد.

حال اگر بنا باشد که متحمل شش ماه حبس و ۸۰ ضربه تازیانه حد شوم مسلماً این امر تأثیرات نامطلوبی را در روحیه خانواده‌ام به جای خواهد گذاشت و امکان دارد که شیرازه‌ی زندگی‌ام از هم پاشیده شود و اینجانب همانطور که در توبه نامه خود به استحضار رسانده‌ام خود را به هیچ عنوان سزاوار تحمل شش ماه حبس و ۸۰ شربه شلاق نمی‌دانم.

مضاف بر اینکه یک برگ استشهادیه محلی تنظیم که جمعی که از معتمدین و مطلعین محترم ذیل آن را امضاء و نحوه اخلاق و رفتار اینجانب و بیوگرافی اینجانب و خانوادگی‌ام را گواهی و اظهار رضایت نموده‌اند.

بهرحال چون برای یک لحظه غفلت و معاشرت با دوستان ناباب فریب خورده‌ام، اکنون از رفتار و کردار گذشته خود شدیداً نادم و اظهار ندامت می‌نمایم و هیچگونه اقراری علیه خویش در پرونده نکرده‌ام و تاکنون هیچگونه سابقه کیفری ندارم.

لذا ریاست محترم کمیسیون عفو و بخشودگی استدعای عاجزانه دارم، که با عنایت به عرایض مذکور و با توبه نامه و استشهادیه محلی پیوست اینجانب مورد رحمت و رأفت اسلامی و عفو و بخشودگی قرار داده و از مجازات ۶ ماه حبس و ۸۰ ضربه شلاق معاف تا شیرازه زندگی خانوادگی‌ام از هم پاشیده نشود.

ضمایم پیوست:

  • تصویر دادنامه شماره  ……  صادره از شعبه …… دادگاه عمومی جزایی مشهد
  • تصویر دادنامه شماره …… صادره از شعبه …… دادگاه تجدید نظر
  • تصویر توبه نامه او استشهادیه محلی

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *