لایحه دفاعیه خیانت در امانت چک

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
دفاعیه خیانت در امانت چک

لایحه دفاعیه خیانت در امانت چک، مستند به توضیح و دلایلی است که نشان می‌دهد، متهم از چک سوءاستفاده نکرده و یا به تعهدات قانونی خود در مورد آن عمل کرده است. در ادامه نمونه ای از لایحه دفاعیه خیانت در امانت چک را مشاهده می‌کنید.

درج لایحه دفاعیه خیانت در امانت چک

بسمه تعالی

تاریخ: ……

ریاست محترم شعبه …… دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب ……

با احتراماً در پاسخ به اظهارات شاکی و دفاع از موکل در پرونده کلاسه بایگانی …… به استحضار می‌رساند.

ابتدائاً- اینکه شاکی در اظهارنامه ارسالی عنوان نموده‌اند، سایر چک‌های ضمانتی بنده به عنوان امانت نزد آن شرکت می‌باشد، در حالیکه در سیستم مالی و حسابداری شرکت چک با عنوان امانی تعریف نگردیده و چک یا وسیله پرداخت وجه کالا یا ضمانت پرداخت وجه کالای خریداری شده می‌باشد.

و به محض تسویه بدهی به صادر کننده آن مسترد می‌گردد، همانطور که خود ایشان نیز در صفحه ۱۹ پرونده اذعان داشته‌اند، زمانیکه حساب بنده خالی بود و به مدیریت شرکت مراجعه کردم و توافق کردیم که تعداد آنها پنج فقره چک بوده … و پس از آنکه بدهی‌ها وصول شد.

تمامی چک‌های برگشت خورده را عودت داده به جز یکی از آنها با عنایت به محتویات پرونده چنانچه شرکت سوءنیتی داشت، باید از استرداد پنج فقره چک دیگر که مبلغ آنها دو یک صدوسی و چهار میلیون ریال برده و از مبلغ چک موصوف نیز بیشتر بوده خودداری می‌نمود که اساساً طرح چنین ادعائی با توجه به حجم بالای مراودات مالی گسترده شرکت و مبلغ ناچیز چک مذکور خالی از وجه می‌باشد

ثانیاً- شاکی در ادامه اظهاراتش عنوان نمودند شرکت …… سال مالی داشته و هیچ ادعایی نسبت به طلب خود از بنده تا پایان سال ۹۵ نداشته در حالیکه طی مدرک پیوست لایحه که گزارش دفتر معین حساب شرکت کود …… می‌باشد بدهی ایشان محرز است.

و گفته ایشان متناقض و کاملاً خلاف واقع است و شرکت کود …… و شرکت رها اندیش کاوان که چک در وجه آن صادر گردیده هر دو از شرکت‌های تابع گل سم و هر یک مسئول انجام بخشی از خدمات شرکت گل …… می‌باشند و اعضای هیأت مدیره در هر سه شرکت مشترک هستند.

و با توجه به اینکه ایشان در اظهارنامه ارسالی به شرکت رها اندیش کاوان در قسمت مخاطب و نشانی شرکت گل …… را با هم مخاطب قرار داده و مستندی که طی اظهارنامه ارائه داده نیز نظر کارشناس شرکت گل سم می‌باشد کاملاً از وحدت شرکت‌ها مطلع بوده و مبین اقرار ضمنی ایشان برآگاهی از این موضوع است.

همچنین به پیوست یک درخواست خرید ایشان ضمیمه گردیده که درخواست ارسال کالای ایشان از شرکت گل سم و صدور حواله از شرکت کودپوش به عنوان شرکت تابعه و تحویل دهنده کالا و با امضای شاکی می‌باشد و دلیل بر این مدعاست که ایشان از واحد بودن هر سه این شرکت‌ها و عملیات حسابداری آنها مطلع بوده‌اند.

ثالثاً- مطالبق پاسخ ایشان در صفحه ۲۰ پرونده برروی چک مذکور هیچ گونه اقدامی که به ضرر ایشان باشد صورت نگرفته و تنها در محل شرکت نگهداری می‌شود در حالیکه برای تحقق جرم خیانت در امانت مطابق رأی وحدت رویه …… مورخ …… برای تحقق جرم خیانت در امانت کافی نیست که خودداری متهم از رد مال امانتی ثابت گردد.

بلکه لازم است تصرف یا تصاحب امانتدار بر ضرر مالک که اصولاً مقرون به سوءنیت هم باشد احراز گردد علاوه بر سوءنیت جرم خیانت در امانت را مقید به نتیجه ورود ضرر دانسته‌اند و در تصاحب مال نیز مطالبه و انکار متهم کاشف از تصاحب مال موضوع امانت است.

ملاحظه بفرمائید که طی پاسخ اظهارنامه از سوی شرکت چک مذکور انکار نگردیده و تنها بر ضمانتی بودن آن تأکید و اینکه در قبال بخشی از بدهی نزد شرکت می‌باشد و ایشان نیز در اظهارنامه عنوان نموده‌اند در تاریخ …… اقدام به تسویه چک‌های برگشتی خود طبق رسید پیوست نموده‌اند.

که چک‌هایی که ایشان طبق مدرک ارائه شده تسویه نمودند، نیز عیناً به ایشان تحویل گردیده و چک ده میلیونی موصوف در لیست آن چک‌ها نبوده است و زمانی مدیون می‌تواند مورد ضمانت را مطالبه نماید که دین خد را ادا نموده باشد. مضافاً اینکه ایشان در صورت پرداخت بدهی می‌بایست اسرداد چک ضمانتی را مطالبه کند نه خیانت در امانت.

رابعاً- شاهد در صفحه سوم اظهارات بیان داشته چکی که در وجه رها …… به گل …… داده شده بود را به شرکت دیگری به نام کود …… داده است که این نشانگر این مطلب است که حتی ایشان نیز تحویل چک در وجه رها …… به شرکت گل …… را مطابق عرف و روال عادی دانسته است و آنچه سعی بر مخفی کردن آن نموده وجود رابطه اینچنینی و واحد بین شرکت گل …… و کود …… است.

مضافاً اینکه شهادت ایشان به دلیل وجود رابطه خادم و مخدومی و احتمال ذینفع بودن در معاملات از نظر موکل مخدوش و رعایت عدالت که لازمه شهادت شرعی است از جانب ایشان متصور نمی‌باشد از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و صدور حکم به برائت موکل مورد استدعاست.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *