لایحه دفاعیه جعل و سوء استفاده از دسته چک

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
دفاعیه جعل و سوء استفاده از دسته چک

لایحه دفاعیه جعل و سوء استفاده از دسته چک مستندات و توضیحاتی است که نشان می‌دهد متهم بی‌گناه است یا شرایط و شواهد موجود به نحوی است که او مستحق محکومیت نیست. هدف اصلی از ارائه این لایحه، دفاع از حقوق قانونی متهم و تلاش برای کاهش یا رفع اتهامات مطرح‌شده است. در ادامه نمونه ای از آن را مشاهده می‌کنید.

تنظیم لایحه دفاعیه جعل و سوء استفاده از دسته چک

 

ریاست محترم دادگاه تجدیدنظر استان ……

اینجانب م …… فرزند ح. نسبت به رأی قطعی صادره به شماره ۲۰۹۹۷۱۷۶۵٨٠٠٨۴٢ در پرونده کلاسه ۹۹۸۱۷۶۷۲۰۰۲۷۷- ۹۲ به شماره بایگانی ۹۲۰۷۵۸ اعتراض داشته و تقاضای اعمال ماده ۱۸ اصلاحی را دارم.

موضوع پرونده مذکور در خصوص جعل و سوء استفاده از دسته چک می‌باشد. بدین شرح که متشاکیان با استفاده از نفوذ خود در بانک شعبه ملت، اقدام به اخذ دسته چک نموده‌اند که متعلق به اینجانب بوده و هیچ گونه اجازه‌ای شفاهاً و کتباً به ایشان داده نشده است و اکنون با توجه به این که دسته چکها در بازار خرج است.

اینجانب با بدهکاری­های فراوانی مواجه شده‌ام که حتی روحم نیز از آنها خبر ندارد و دادسرا و دادگاه محترم بدوی نیز شکایت اینجانب را بسیار سطحی رسیدگی نموده و منتهی به ایجاد مشکلات فراوان برای من شده است.

در پرونده مذکور با عنایت به این که تمام دلایل از جمله درخواست صدور دسته چک امضاء درخواست کننده (در شعبه بانک متشاکی) وجود دارد و بازپرس و قاضی محترم می­بایست با استعلام تمامی مدارک که جهت وصول دسته چک ارائه شده و کارشناسی امضاء ذیل آنها واقع در طلب کار کشف و بر طبق آن رأی صادر نماید.

لکن علاوه بر اصرار شدید بنده و این که‌امضاء درخواست کننده بسیار متفاوت با امضای اینجانب می‌باشد، و با توجه به اقرار متشاکی (م. م.) قاضی محترم شکایت اینجانب را بی‌اساس دانسته و آن را رد نموده‌اند

در خصوص موضوع پرونده با عنایت به این که طرف دعوی (متشاکی) شعبه بانک می‌باشند اصولاً فرمهای موجود در شعبه را به صورت سفید امضاء می‌گیرند گرچه اینجانب چنین درخواستی را سفید امضاء نداده‌ام لکن ممکن است شعبه مربوط به فرمی که م. م. به عنوان معرف به بانک آن را امضاء نموده‌اند دلیلی جهت اجازه استفاده از دسته چک اینجانب برداشت نموده‌اند در حالی که در فرم مربوط کاملاً واضح است، که ایشان فقط معرف می‌باشند.

اما قاضی محترم با چه استدلالی عنوان نموده‌اند که اینجانب یک فقره حساب جاری به نام متهم افتتاح نموده‌ام؟

تنها استدلال قاضی محترم این است، که در تاریخ …… اینجانب یک فقره حساب جاری به نام متهم افتتاح نموده‌ام در حالی که درخواست مربوط که به پیوست کپی آن تقدیم می‌گردد؛ در آن فقط افتتاح حساب به نام خودم نموده‌ام و نامبرده معرف اینجانب به شعبه مذکور بوده است. حال با وجوداین مسائل و فرم درخواست دسته چک به پیوست تقدیم می‌گردد، و فرم افتتاح حساب، قاضی محترم چنین مسئله‌ای را چگونه و براساس کدام مدرک استنباط و عنوان نموده‌اند؟

یکی از ادله اثبات جرم وفق ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی اقرار می‌باشد. اقرار موجود در پرونده از سوی متشاکی م. م.کاملاً مبرهن و واضح است و ایشان انکاری نیز بعد از این ننموده‌اند، لکن قاضی محترم بدون بیان هیچ دلیلی و استنباطی اقرار را غیر واقعی تلقی کرده‌اند در حالی که متشاکی محترم بدون هیچ گونه اجبار و اکراهی چنین اقراری نموده‌اند و با توجه به ماده ۱۷۱ قانون مجازات اسلامی با وجود اقرار نوبت به ادله دیگر نمی‌‌رسد.

از جهتی اگر قاضی محترم دلیلی جهت رد اقرار داشته‌اند، میبایست طبق همین ماده عنوان نمایند در حالی که هیچ دلیلی جهت غیر واقعی بودن آن در رأی عنوان نشده است. صرف نظر از این مسائل چرا شخص که عاقل و بالغ و مختار است. باید برعلیه خود اقراری نماید، که موجبات مجازات کیفری را فراهم آورد.

لذا با توجه به مراتب مذکور و با توجه به این که رأی صادره بدون پشتوانه و دلیل شرعی و قانونی صادر گردیده و هیچگونه دلیل محکمی جهت رد موضوع شکایت بیان نشده است. تقاضای نقض رأی صادره و رسیدگی به پرونده مورد استدعاست.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *