معرفی وکیل داوری متخصص و معتبر

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
وکیل داوری

برای برطرف کردن اختلافات و نزاع‌های مختلف می‌توان از راه‌های متفاوتی اقدام کرد. طرح شکایت از طریق مراجعه به مراجع قضایی یکی از این راه‌ها است. از آنجایی که در مراجع قضایی پرونده‌های زیادی وجود دارد، بنابراین حجم کارها بالا بوده و این کار به زمان و صرفه هزینه‌های بالا نیاز دارد.

در این صورت برای برطرف کردن این مشکل می‌توان از یک داور برای داوری بین دو طرف دعوی کمک گرفت. در واقع کمک گرفتن از وکیل داوری در مقایسه با روش‌های دیگر موجب حل شدن مسائل در زمان کوتاه‌تر شده و به‌صرفه‌تر است.

وکیل داوری کیست؟

در پرونده‌های داوری، وکیل داوری می‌تواند به دو طریق حضور پیدا کند. در روش اول در جایگاه داور قرار می‌گیرد و کار قضاوت را انجام می‌دهد. همچنین او می‌تواند در جلسات داوری در کنار داوران دیگر قرار گرفته و از طریق گرفتن رای داور به نفع خود دفاع از موکل را انجام دهد. در پایان نیز حکمی که صادر می‌شود لازم‌الاجرا بوده و معتبر است.

در واقع وکیل داوری نوعی قاضی انتخاب شده از سوی طرفین دعوی بوده که بعد از اینکه قرارداد بسته شد کار قضاوت را انجام می‌دهد. در این روش یکی از اصول ضروری وجود قرارداد برای داوری است. در صورت عدم اجرای انصاف و عدالت توسط وکیل داوری داور متوجه مسئولیت کیفری و انتظامی خواهد شد. پس لازم است یک وکیل داوری از تخصص لازم برخوردار باشد و با درایت بالا و ریزبینی در شرایط مختلف تصمیم‌گیری درست داشته باشد.

به هر اندازه که وکیل داوری دارای سابقه بیشتر و تجربه لازم باشد با روش کار بیشتر آشنا بوده و بهتر می‌تواند به وظایف خود عمل کند. افراد باید هنگام انتخاب داور به این موضوع توجه داشته باشند که وکیل انتخاب شده در حوزه مورد نظر دارای تخصص بوده و عملکرد منصفانه داشته باشد. زیرا اگر این موارد رعایت نشود برای طرفین دعوی مشکلات زیادی ایجاد می‌شود.

داوری حقوقی به چه معناست؟

داوری حقوقی در واقع حل کردن اختلافات توسط فردی غیر از قاضی است که این فرد را طرفین دعاوی با رضایت خود انتخاب می‌کنند. بنابراین داوری، در بیرون از دادگاه و در سطوح داخلی و حتی بین‌المللی انجام می‌شود. در بسیاری از موارد داور ممکن است یک شخص حقیقی مثل یک وکیل یا یک موسسه و مجموعه متخصص در زمینه امور داوری باشد.

گروه وکلای ایران دادگستر یکی از مراکزی است که خدمات مختلف در این زمینه به متقاضیان ارائه می‌دهد. در این مجموعه وکلای مختلف مثل وکیل چک با مهارت و تجربه بالا، وظایفی ازجمله وکالت چک برگشتی، وکالت چک صیادی و … انجام می‌دهند.

نکات مهم در هنگام تنظیم شرایط داوری

همان‌گونه که گفته شد در انتخاب وکیل داوری یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد قابل اعتماد بودن و منصف بودن این وکیل است. زیرا کلیه مسئولیت رسیدگی پرونده بر عهده وکیل داوری است. پس باید فرد مورد نظر و اصلح را با وسواس و دقت نظر بیشتری انتخاب کرد. در متن قرارداد لازم است محدوده داوری و مدت زمان آن به صورت کامل و دقیق مشخص شده باشد.

شروط داوری نیز لازم است در قرارداد به صورت واضح و روشن مشخص شود. همچنین نحوه اطلاع رسانی رای داوری و محل برگزاری جلسات و یا نحوه فراخوانی طرفین باید به طور واضح بیان شود. پس از اینکه کلیه قواعد داوری مکتوب شد طرفین باید این موضوع را امضا کنند.

مزایای انتخاب بهترین وکیل داوری

هنگامی که طرفین دعوی از قبل داور انتخاب کرده باشند، این موضوع موجب برطرف کردن حس ظن شده و به طور ناخودآگاه روی ایجاد اعتماد تأثیر می‌گذارد. اگر این روش برای برطرف کردن اختلافات انتخاب شود سرعت رسیدگی و قطعیت نهایی دعوی بیشتر می‌شود. همچنین این روش روی کمتر کردن هزینه‌های محتمل دو طرف دعوی نیز مؤثر است.

چنانچه نیازمند وکیل خسارت باتجربه و متخصص، ازجمله وکیل خسارت تصادف، وکیل خسارت ناشی از اقامه دعوای واهی و وکیل جبران خسارت معنوی هستید لطفا مقاله‌ی وکیل خسارت را برای دریافت اطلاعات کامل و جامع در این زمینه مطالعه نمایید.

از آنجایی که امکان تمدید مدت قضاوت در دادگاه‌ها وجود ندارد بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی اگر در متن قرارداد طرفین دعوی و داور مدت زمان قید نشده باشد سه ماه اعتبار قانونی برای آن در نظر گرفته می‌شود. به علاوه اگر طرفین دعوی درخواست کنند امکان تمدید آن نیز وجود خواهد داشت. در این روش به علت رسیدگی خصوصی اختلاف و نزاع با جزئیات بیشتری بررسی‌ها انجام می‌شود و حکمی که داور صادر می‌کند از دقت بیشتری برخوردار است.

انتخاب وکیل داوری دارای مزایای زیادی است. ولی اگر هر یک از طرفین دعوی متوجه ایراداتی در زمان داوری یا هنگام ابلاغ حکم داور شوند، اعتبار توافق طرفین از بین می‌رود. همچنین این امکان وجود دارد تا ۲۰ روز بعد از تاریخ ابلاغ رای داوری، هر کدام از طرفین نسبت به ابطال رای داوری اقدام کنند و دادخواست خود را در دفتر خدمات قضایی ثبت و پیگیری نمایند.

سخن پایانی

اگر به دنبال پیدا کردن یک وکیل داوری متخصص و معتبر هستید پیشنهاد ما به شما گروه وکلای ایران دادگستر است. گروه وکلا ایران دادگستر، خدمات قبول وکالت و مشاوره حقوقی در زمینه‌های مختلفی چون امور ملکی، امور ثبتی، قرارداد پیمانکاری، حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و … را زیر نظر بهترین وکلای پایه یک دادگستری در ایران ارائه می‌دهد.

www.irandadgostar.com

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *