وکیل ملکی

وکیل ملکی در واقع وکیل پایه یک دادگستری است که تسلط کافی روی قوانین حقوقی، آیین دادرسی مدنی و قوانین ثبتی دارد. یک وکیل ملک، تخصص زیادی بر آرای وحدت رویه و همچنین نظرات مشورتی در زمینه اموال غیر منقول دارد.

پس وکیل ملکی با استفاده از دفاعیه درست در حوزه اموالی که مثل زمین، آپارتمان، خانه ویلایی و غیره امکان جا به جایی ندارند از موکلین خود حمایت می‌کند. از این رو شما در رابطه با تنظیم سند رسمی، تصرف عدوانی، ممانعت از حق و همچنین مطالبه وجه التزام، ابطال و فسخ قرارداد، خلع ید و غیره می‌توانید از وکیل ملکی کمک بخواهید.

وکیل ملکی کیست؟

امروزه بخش بزرگی از دعاوی بین افراد در مراجع حقوقی در زمینه املاک یا همین دارایی‌های غیر منقول است. غیر منقول یعنی اموالی که نمی‌توان آن‌ها را جا به جا کرد و در یک مکان ثابتی برای همیشه قرار دارند.

بنابراین با توجه به اهمیت مالکیت اشخاص در چنین دعاوی حقوقی تنها یک وکیل ملکی می‌تواند موضوع مالکیت حقیقی را در دادگاه پیگیری کند و برای ضایع نشدن حق موکل خود اسناد و شواهد زیادی را ارائه دهد. در ارتباط با این موضوع که وکیل ملکی کیست باید گفت این دسته از وکلا دارای پروانه فعالیت در حوزه وکالت ملکی هستند.

پس وکیل ملکی یا وکیل ملک به فردی گفته می‌شود که بر اساس قانون، نماینده‌ی یکی از طرفین دعوی در حوزه املاک و اراضی می‌شود. البته این افراد می‌توانند مثل سایر وکلا پرونده‌هایی از قبیل دعاوی خانوادگی، قتل، دزدی و غیره را هم وکالت کنند. ولی به طور تخصصی به دعاوی ملکی می‌پردازند.

وکیل ملکی کیست؟

وظایف وکیل ملکی

وکیل ملکی وظیفه دارد طبق مفاد وکالت نامه، پرونده موکل خود را پیگیری کند. سپس در جلسات دادرسی به موقع حضور یابد. از طرفی باید چنانچه لازم باشد یک لایه دفاعیه تنظیم کند ‌و موکل خود را در جریان این اقدامات قرار دهد.

از جمله وظایف دیگر وکیل ملک، دفاع از موکل در زمینه خرید و فروش، عقد صلح و غیره با استناد به قوانین جدید است. مثلاً چنانچه مستاجری ملک مسکونی یا تجاری را تخلیه نکند یا ملکی با جعل سند به فروش برسد تنها یک وکیل ملکی با اقامه دعوی در مراکز حقوقی می‌تواند مشکلات به وجود آمده را برطرف کند.

انواع دعاوی ملکی در قانون

به طور کلی دعاوی که از طریق وکیل امور ملکی قابل پیگیری است به 3 گروه اصلی تقسیم می‌شوند‌.

دعاوی ملکی حقوقی

این گونه دعاوی به علت سهل انگاری از طرفین در زمان تکالیف مقرر اتفاق می‌افتد بدون آنکه عنصر مجرمانه‌ای در این بین دخالت داشته باشد. برخی از این دعاوی عبارتند از:

 • اخذ ثمن‌ معامله
 • دعاوی سرقفلی
 • الزام اخذ پایان کار
 • الزام تنظیم سند رسمی
 • بررسی حساب مالیاتی
 • فسخ اجاره نامه و …

دعاوی ملکی کیفری

این گونه دعاوی زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین معامله با سوء نیت قصد بدی نسبت به املاک دیگری داشته باشد. برخی از این دعاوی مواد ذیل هستند:

 • فروش مال غیر
 • اجاره مال غیر
 • جعل سند ملکی
 • خیانت در امانت در زمینه ملک و …

دعاوی ملکی ثبتی

این گونه شکایت‌ها در زمان نقض یا حتی عدم رعایت قوانین ثبت املاک اتفاق می‌افتد مانند:

 • ابطال سند رسمی
 • ابطال نظریه هیئت اداره ثبت
 • ابطال عملیات اجرایی ثبت و …

انواع دعاوی ملکی در قانون

در چه مواردی به وکیل ملکی مراجعه کنیم؟

شما در موارد مختلفی می‌توانید با انتخاب وکیل ملک مشکلات حقوقی خود را در کوتاه‌ترین زمان حل کنید. برخی از این مشکلات مواد ذیل هستند.

دعاوی

در زمانی که هر کدام از 3 دسته دعاوی ملکی رخ دهد شما نیازمند وکالت یک وکیل امور ملکی هستید. پس اگر قصد دارید دعاوی حقوقی خود را به دادگاه مطرح کنید یا اینکه در خصوص ملکی از شما شکایت کیفری شده است حتماً موضوع را با یک متخصص امور ملکی در میان بگذارید.

مشاوره

در زمان هر گونه معامله های ملکی مثل خرید و فروش، مشارکت در ساخت و یا حتی رهن و اجاره بهتر است با یک وکیل ملکی باسابقه مشورت کنید.

تنظیم قرارداد

پیش از انجام هر گونه معامله های ملکی و ثبت امضاء در قرارداد و همچنین تنظیم قراردادهای صحیح و قانونی به منظور پیشگیری از دعاوی آینده به شما توصیه می‌کنیم از تجربیات یک وکیل ملکی استفاده کنید.

مشکلات ثبتی

برای اطلاع داشتن از برخی موضوعات مثل موات، منابع طبیعی، زمین های اوقاف و غیره که باعث عدم تنظیم سند رسمی و باطل شدن سند رسمی از طریق اداره ثبت اسناد می‌شود باید با وکلای ملکی مشورت کنید.

در چه مواردی به وکیل ملکی مراجعه کنیم؟

هزینه وکیل ملکی چقدر است؟

تعرفه خدمات وکیل ملکی تهران، وکلای ملکی در بوشهر، شیراز، اصفهان و سایر نقاط کشور به نوع پرونده و پیچیدگی مشکلات آن بستگی دارد. به همین دلیل تا وکیل امور ملکی پرونده را بررسی نکند و نوع دعاوی را مشخص نکند هزینه دادرسی تعیین نخواهد شد. البته برخی از وکلا حق‌الوکاله خود را متناسب با استطاعت مالی موکل یا کمتر از تعرفه درخواست می‌کنند و یا هزینه وکالت را به صورت اقساطی قرار می‌دهند.

آیا برای هر معامله ملکی نیاز به وکیل ملکی داریم؟

خیر. هر پرونده ملکی به وکیل احتیاج ندارد و باید باتوجه به ارزش معامله، پیچیدگی معامله و اطلاعاتتان در این زمینه برای گرفتن یا نگرفتن وکیل ملکی تصمیم بگیرید. در واقع بهتر است در پرونده‌ها و معاملات ملکی که ارزش بالایی دارند و دارای پیچیدگی هستند حتما از وکیل ملکی متخصص کمک بگیرید، چراکه در این معاملات احتمال ضررهای سنگین و اختلافات بیشتر است. با این حال ما توصیه می‌کنیم پیش از تصمیم‌گیری در این مورد حتما از مشاوره رایگان وکیل ملکی بهره بگیرید، یک جلسه مشاوره حقوقی رایگان آنلاین یا حضوری به شما کمک می‌کند که بفهمید تا چه اندازه مشکل شما پیچیده است و آیا می‌توانید به تنهایی از پس آن مسئله بربیایید یا خیر.

وکیل ملکی در تهران

ویژگی وکیل متخصص دعاوی ملکی

 • تعهد و مسئولیت‌پذیری: برای انتخاب وکیل متخصص دعاوی ملکی پیش از هرچیز میزان تعهد و مسئولیت‌پذیری وکیل را درنظر داشته باشید. توجه کنید که چقدر برای مشکل مورد بررسی انرژی و زمان صرف می‌کند. همچنین یک وکیل منظم و مسئولیت‌پذیر حضور به موقع در جلسات دادرسی و تنظیم لوایح دارد، اگر هم قرار است حضور فیزیکی نداشته باشد حتما لایحه مستند و مستدل که موجب ترتیب اثر داده شدن به خواسته موکلش بوده را به موقع تنظیم و به شعبه رسیدگی کنندهارائه می‌دهد .این ویژگی به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت‌تری پرونده خود را به ملکی بسپارید و مطمئن باشید درنهایت نتیجه مطلوب را کسب می‌کنید.
 • آگاهی از قوانین و مقررات جدید: باتوجه به اینکه قوانین امور املاک و مستغلات به‌طور مرتب تغییر می‌کنند، یک وکیل ملکی ماهر با افزایش دانش خود در این زمینه، بهترین راهنمایی را در معاملات ملکی براساس قوانین جدید به شما ارائه می‌کند.
 • تجربه و تخصص کافی در زمینه امور ملکی: حتما توجه کنید که وکیل موردنظر پیش از شما دفاع از پرونده‌های متعدد ملکی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد. درواقع یک وکیل متخصص دعاوی ملکی باید سالها به صورت جدی در امور ملکی فعالیت کرده باشد و روزمه او این موضوع را اثبات کند. همچنین
 • مهارت در تنظیم دادخواست یا شکوائیه حسب مورد در دعاوی ملکی: وکیل ملکی متخصص باید در تنظیم یک دادخواست یا شکوایه باتوجه به اینکه دعوای مربوطه، یک دعوی حقوقی ملکی است یا یک دعوی کیفری ملکی، مهارت و دانش کافی باید داشته باشد. همچنین یک وکیل ملکی ماهر می‌داند در تنظیم دادخواست و شکواییه چه مستندات و ادله‌ای را ارائه بدهد یا ندهد.

وکیل ملکی

آیا وکیل ملکی می‌ تواند تضمین موفقیت در پرونده را بدهد؟

خیر. دادن تضمین موفقیت در هر پرونده حقوقی به موکل، طبق ماده ۴۵ قانون وکالت غیرقانونی است. بنابراین هیچ وکیل ملکی حتی برترین وکلا نمی‌توانند تضمین موفقیت در پرونده را بدهد. از طرفی پرونده‌های ملکی معمولا دارای پیچیدگی‌ است و همواره قوانین املاک و مستغلات در حال تغییر است.

همچنین توجه داشته باشید نتیجه یک پرونده ملکی به عواملی مانند قاضی، استدالال‌های طرفین، شواهد ارائه شده و تخصص و تجربه وکیل بستگی دارد. با این حال بهره‌گیری از یک وکیل زبده و با دانش و تخصص بالا می‌تواند احتمال موفقیت را افزایش دهد.

نکات مهم هنگام عقد قرارداد با وکیل ملکی

 • انتخاب وکیل متخصص: اولین گام این است که شما وکیل متخصص و باتجربه انتخاب کنید. برای این موضوع روزمه وکیل مورد نظر را از طریق جستجو در گوگل و بررسی وبسایت رسمی وی، مطالعه کنید.
 • کسب مشاوره حقوقی رایگان: بعد از پیدا کردن وکیل ملکی معتبر با وی ارتباط برقرار کنید و یک جلسه مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، تلفنی یا حضوری با وکیل داشته باشید. در این جلسه باید پرونده و مشکل ملکی شما مورد بررسی قرار گیرد.
 • انعقاد قرارداد: در این مرحله در صورت رضایت از وکیل قراردادی بین شما و او بسته می‌شود. حتما پیش از عقد قرارداد از تعرفه وکیل ملکی اطلاع حاصل کنید و این هزینه را با سایر وکلا مقایسه نمایید. همچنین ضمن درج صحیح کامل مشخصات در قرارداد ازجمله مشخصات کامل وکیل، موکل و موضوع قرارداد، مطمئن شوید که وکیل تعهدات خود را نسبت به پرونده به صورت شفاف و دقیق در متن قرارداد ثبت نماید.

وکیل دعاوی ملکی

بهترین وکیل ملکی در تهران

وکلای متعددی در تهران در زمینه امور و دعاوی ملکی فعالیت می‌کنند اما متاسفانه بسیاری از وکلا از تخصص و تجربه کافی در این زمینه بهره‌مند نیستند. به‌طور خلاصه باید گفت بهترین وکیل ملکی در تهران کسی است که دارای تحصیلات عالیه در دانشگاه‌های برتر کشوری است و تا به امروز ده‌ها پرونده ملکی را به نتیجه مطلوب رسانده است.

در این میان دکتر حسین حاجیانی وکیل پایه یک دادگستری با بیش از سی سال سابقه مفید یکی از بهترین و معتبرترین وکلای ملکی در تهران است که  با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه، آماده دفاع از حقوق شما عزیزان و برقراری عدالت در زمینه انواع دعاوی ملکی می‌باشد.

مشاوره رایگان وکیل ملکی

اگر اطلاعات کافی در زمینه مشکل ملکی که با آن مواجه شده‌اید ندارید، اولین گام کسب مشاوره با وکیل ملکی است. این جلسه مشاوره حقوقی به شما کمک می‌کند از ابعاد مختلف مسئله را بررسی کنید و با راه‌حل‌های ممکن آشنا شوید.

برای مشاوره با وکیل ملکی ما به شما جناب دکتر حاجیانی وکیل پایه یک دادگستری و  مدیر گروه وکلا ایران دادگستر را پیشنهاد می‌دهیم. ایشان طی یک جلسه مشاوره حقوقی ملکی تلفنی رایگان یا مشاوره ملکی آنلاین با دقت و حوصله پرونده شما را بررسی کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما می‌گذارد. شما بعد کسب آگاهی از روند و روال پرونده، برای ادامه مسیر حقوقی خود با دکتر حاجیانی، تصمیم‌گیری می‌کنید.

شماره تماس وکیل ملکی

شما می‌توانید برای کسب مشاوره حقوقی ملکی رایگان با گروه وکلای ایران دادگستر زیر نظر دکتر حسین حاجیانی، از طریق شماره تماس 09173753621 بصورت تماس تلفنی، چت آنلاین واتساپ و تلگرام و یا  پیامک، در 24 ساعت شبانه‌روز ارتباط برقرار کنید و سوالات و مشکلات حقوقی خود در زمینه امور و دعاوی ملکی را مطرح نمایید.

سخن پایانی

از آنجایی که بررسی پرونده های ملکی در شهرهای مختلف نیازمند آگاهی از قوانین جدید حقوقی و اراضی در کشور است؛ پس لازم است تا برای حل دعاوی ملکی و گرفتن حق خود در مراجع قضایی کیفری از تخصص و تجربیات یک وکیل ملکی استفاده کنید.

یادتان باشد برخی از دعاوی ملکی ماهیت کیفری دارند پس برای اثبات جرم کلاهبرداری و اجرای مجازات حبس و نقدی کسی که خیانت در امانت کرده است باید از طریق قانونی اقدام کنید.

بنابراین اگر می‌خواهید بدون کمترین ضرر مالی راه حل بسیار ساده و سریعی را برای حل دعاوی ملکی خود پیدا کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم با وکلای پایه یک دادگستری گروه وکلا ایران دادگستر مشورت کنید.

چون ما در این موسسه خدمات قبول وکالت و مشاوره حقوقی در زمینه‌های مختلفی چون امور ملکی، امور ثبتی، قرارداد پیمانکاری، حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و … را زیر نظر بهترین وکیل ملکی تیم وکلای پایه یک دادگستری ارائه می‌دهیم.

تنظیـــم دادخــواست و شکواییــه

با پر کردن فرم کارشناسان ما برای تنظیم درخواست شما، در کوتاه ترین زمان با شما ارتباط برقرار میکنند.

از کجا شــــروع کنیم؟!

ما مدعی هستیم آخرین مجموعه مهاجرتی است که مراجعه می کنید.
پروسه قضایی در کشور جدید ممکن است فرایندی پیچیده و چالش‌برانگیز باشد. در این موارد، بهره‌گیری از خدمات مشاوره و وکالت مهاجرتی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری و پیشرفت در فرایند مهاجرت کمک کند.وکلای مهاجرتی وکیل‌لند می‌توانند به شما راهنمایی کنند و راه‌حل‌های مناسب را برای شما پیشنهاد دهند.

ثبـــت نـــام کنیـــــد و وارد پروفایل خودتون شوید

موضوع مشاورتون رو انتخاب کنید

وقتتون رو رزرو کنید

همکاران ما در اســــرع وقت با شما تماس میگیرند