وکیل ثبتی

وکیل ثبتی وکیلی است که در بین دعاوی ثبتی دو نفر مطابق با مقررات ثبتی کشور رسیدگی می‌کند. اما از آنجایی که دعاوی ثبتی در زمینه‌های مختلفی رخ می‌دهد پس باید وکیل ثبت اسناد و املاک به تمامی قوانین اسناد و املاک کشور اشراف داشته باشد. مهم‌تر اینکه به خوبی نوع دعاوی ثبتی را بشناسد.

وکیل امور ثبتی معمولاً دارای تخصص در زمینه حقوق املاک و مستغلات، قوانین ثبتی، مقررات مربوط به مالکیت زمین و امور مرتبط با ثبت اسناد و املاک هستند.

وکیل ثبت اسناد و املاک در انجام کارهایی مانند مشاوره حقوقی در خصوص مسائل مربوط به املاک، تهیه و بررسی قراردادها و سند‌های مربوط به انتقال و انتقالی املاک، نظارت بر فرآیند ثبت اسناد و املاک در دفاتر ثبت اسناد و املاک، حل و فصل اختلافات مربوط به مالکیت و مستغلات و دفاع در دعاوی حقوقی مربوط به املاک مشغول هستند.

این وکیل‌ها برای موفقیت در کار خود نیاز به دانش عمیق در زمینه حقوق ملکیت و ثبت اسناد دارند و باید با قوانین و مقررات مربوطه در منطقه‌ای که فعالیت می‌کنند، آشنا باشند. همچنین، ارتباط خوبی با دفاتر ثبت اسناد و املاک، مسئولان مربوطه و مشتریانشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

زیرا تنها بخشی از دعاوی ثبتی برای حل و فصل به مراجع دادگاهی ارجاع داده می‌شوند و بخش دیگری از دعاوی ثبتی در صلاحیت هیات نظارت و همچنین شورای عالی ثبت قرار دارد. پس برای شناخت نوع دعاوی ثبتی و رسیدن به حق خود در کمترین زمان ممکن بهتر است پیش از طرح شکایت ثبتی خود با یک وکیل ثبتی باسابقه و متخصص مشورت کنید.

وکیل ثبتی کیست؟

وکیل ثبتی به شخصی گفته می‌شود که به عنوان وکیل پایه یک دادگستری یا مدیر دفترخانه اسناد رسمی سابقه خوبی در حوزه امور ثبتی دارد. یقیناً چنین وکیلی از کلیه قانون‌های ثبتی و بخشنامه های مهم ثبتی اطلاع دارد. بنابراین یک وکیل ثبت اسناد و املاک با جمع آوری اطلاعات لازم می‌تواند به خوبی پرونده‌هایی که با مشکلات ثبتی مواجه شده‌اند را‌ دنبال کند.

از طرفی وکیل امور ثبتی در بین دعاوی ثبتی که در خصوص ثبت املاک و اسناد و حتی اجرای اسناد رسمی اتفاق می‌افتد‌ لازم می‌داند تا موضوعاتی را مطرح کند. بنابراین پرونده دعاوی شکایت با فعالیت وکیل ملکی به محاکم دادگستری ارائه و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

وکیل ثبتی کیست؟

ویژگی های وکیل ثبتی

وکیل امور ثبتی مستلزم تخصص و تجربیات خوبی است. خصوصاً در پرونده های ثبتی که همیشه پیچیدگی‌های زیادی در این موارد وجود دارد. یک وکیل ثبتی قطعاً از کلیه قانون‌ها و آیین نامه های ثبت آگاهی دارد و برای دفاع از موکل خود جواب‌های سنجیده‌ای را به دادگاه ارائه می‌دهد.

از دیگر ویژگی های بهترین وکیل ثبتی تهران، اصفهان، شیراز و غیره مشاور ثبت اسناد و املاک است. در حقیقت وکیل امور ثبتی چون آشنایی زیادی به حقوق دعاوی ثبتی دارد پس جزو وظایف و ویژگی های او است که برای جلوگیری از ضررهای مالی موکل خود در اسرع وقت با او مشاوره کند.

وظایف وکیل ثبتی

از آنجایی که امور ثبتی بخش بزرگی از موارد قانونی کشور را شامل می‌شود. بنابراین وکیل امور ثبتی باید وظایف خود را تحت کنترل و مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک انجام دهد. البته فراموش نکنید که سازمان ثبت اسناد زیر مجموعه قوه قضاییه است و تمامی امور ثبتی باید با نظارت قوه قضاییه انجام شود.

برخی از مهم‌ترین وظایف وکلای ثبتی عبارت‌اند از:

 • ثبت برند
 • ابطال سند
 • اعتراض به ثبت
 • ثبت کردن ملک
 • ثبت شرکت ها
 • ثبت علائم تجاری
 • مطالعه پرونده ثبتی
 • ثبت ادارات و اختراعات
 • تنظیم سندهای رسمی
 • ثبت دادخواست لازم به ایفای تعهد
 • تعیین و ثبت محدوده و مشخصات املاک
 • اقدامات لازم برای ساده‌تر کردن معامله های رسمی و غیره

وظایف وکیل ثبتی

حل دعاوی ثبتی با وکیل امور ثبتی

شکایاتی که در جریان ثبت اسناد، امراض و املاک ایجاد می‌شوند‌ در دو مرجع قانونی قابل رسیدگی هستند:

 • یک دسته دعاوی ثبتی که در ماده ۱۶ و ۲۰ قانون ثبت کشور تصریح شده است باید با صلاحیت ذاتی محاکم دادگستری حل و فصل شوند.
 • دسته دیگر دعاوی ثبتی در ماده ۲۵ قانون ثبت کشور تصریح شده است که باید با صلاحیت هیئت نظارت و شورای عالی ثبت پیگیری شوند.

البته دعاوی ثبتی که پیگیری آن‌ها در صلاحیت محاکم دادگستری و وکلای ثبتی قرار دارد به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند‌:

دعاوی ثبت املاک

این دسته از دعاوی در رابطه با ثبت املاک و پیش از ثبت ملک در دفاتر اسناد و املاک اتفاق می‌افتد. برای حل و فصل این گونه دعاوی ثبتی موضوع به صورت اعتراض به ثبت پیگیری می‌شود مانند:

 • معامله معارض
 • صدور اسناد مالکیت
 • اسنادی که در اثر جنگ، زلزله و سیل از بین رفته‌اند.
 • پرونده های ثبتی که فاقد سابقه هستند و غیره

دعاوی ثبت و اسناد و ابطال و اصلاح سند

شکایاتی که پس از ثبت ملک در دفاتر املاک و اخذ سند مالکیت جاری می‌شوند جزو این دسته از دعاوی هستند مانند:

 • دعاوی ابطال سند
 • دعاوی اعتراض افرازی
 • دعاوی اسناد مالکیت معارض

دعاوی ثبت و اسناد و ابطال و اصلاح سند

دعاوی اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا

شکایاتی هستند که در خصوص اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا رخ می‌دهند‌. این گونه دعاوی گاهی اوقات به دستور اجراء سند رسمی مطرح می‌شوند و در برخی موارد مأموران ثبت به علت مجعول بودن سند شکایتی را تنظیم می‌کنند.

هزینه وکیل دعاوی ثبتی

هزینه وکیل ثبتی به فاکتورهای متعددی مثل سابقه، میزان مهارت، تجربه و از همه مهم‌تر تخصص وکیل بستگی دارد. در واقع برای تعیین حق‌الوکاله وکلای ثبتی در کشور نرخ مشخصی وجود ندارد.

پس قیمت وکیل امور ثبتی در ایران از ابتدا تا گرفتن رأی دادگاه به صورت توافقی بین وکیل و موکل در نظر گرفته می‌شود. البته در برخی موارد وکیل امور ثبتی کار خاصی انجام نمی‌دهد بلکه با مشاوره و ارائه راهکارهای حقوقی تنها موکل خود را برای حضور در دادگاه به زبان ساده راهنمایی می‌کند. در چنین مواردی بدون شک حق‌الوکاله نرخ پایین‌تری دارد.

وکلای امور ثبتی در تهران

این روزها امور ثبتی یکی از مسائل پیچیده حقوقی است که طیف وسیعی از مشکلات را در بردارد. پس صرفاً با مطالعه برخی قوانین امور ثبتی نمی‌توانید مشکلات ثبتی و موضوعات حقوقی خود را به راحتی حل کنید.

تنها تجربه و دانش یک وکیل ثبتی می‌تواند اصول مربوط به دعاوی ثبتی را بشناسد و با حضور در دادگاه از حق شما به خوبی دفاع کند‌. پس برای اینکه بتوانید از خدمات برجسته ترین وکیل امور ثبتی در کشور بهره ببرید به شما توصیه می‌کنیم با گروه وکلا ایران دادگستر تماس بگیرید.

مطمئن باشید وکلای پایه یک دادگستری و کارشناسان خبره ما در موسسه حقوقی دکتر حسین حاجیانی باکیفیت ترین خدمات حقوقی در زمینه قبول وکالت ثبتی و مشاوره حقوقی در زمینه‌های امور ملکی و امور ثبتی را ارائه می‌دهند.

ضمناً وکلای ما در تنظیم و رسیدگی به قرارداد پیمانکاری، حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و … هم فعالیت می‌کنند و شم می‌توانید با خیالی آسوده از وکلای متخصص در این زمینه‌ها نیز کمک بگیرید.

تنظیـــم دادخــواست و شکواییــه

با پر کردن فرم کارشناسان ما برای تنظیم درخواست شما، در کوتاه ترین زمان با شما ارتباط برقرار میکنند.

از کجا شــــروع کنیم؟!

ما مدعی هستیم آخرین مجموعه مهاجرتی است که مراجعه می کنید.
پروسه قضایی در کشور جدید ممکن است فرایندی پیچیده و چالش‌برانگیز باشد. در این موارد، بهره‌گیری از خدمات مشاوره و وکالت مهاجرتی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری و پیشرفت در فرایند مهاجرت کمک کند.وکلای مهاجرتی وکیل‌لند می‌توانند به شما راهنمایی کنند و راه‌حل‌های مناسب را برای شما پیشنهاد دهند.

ثبـــت نـــام کنیـــــد و وارد پروفایل خودتون شوید

موضوع مشاورتون رو انتخاب کنید

وقتتون رو رزرو کنید

همکاران ما در اســــرع وقت با شما تماس میگیرند