لایحه نقض بازداشت موقت (و یا تعدیل قرار بازداشت به وثیقه)

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه نقض بازداشت موقت

لایحه نقض بازداشت موقت سندی است که توسط متهم یا وکیل او به دادگاه ارائه می‌شود، در این لایجه مواردی مثل عدم کفایت دلایل بازداشت، وضعیت نامناسب جسمانی متهم، یا تضمین‌های مناسب برای عدم فرار و حضور در دادگاه مطرح می‌شود. تا این قرار لغو و یا مدت آن کاهش یابد.  لازم به ذکر است که فردی که بازداشت شده است، می‌تواند در هر ماه یکبار به قرار بازداشت اعتراض داشته باشد.  در ادامه نمونه ای از لایحه دفاعیه در رابطه با نقض قرار بازداشت موقت و تعدیل قرار بازداشت به وثیقه یا کفالت را مشاهده می‌کنید.

لایحه نقض بازداشت موقت

بسمه تعالی

تاریخ: ……

بازپرس محترم شعبه …… دادسرای عمومی و انقلاب ……

با سلام؛

احتراماً اینجانب …… وکیل آقای …… فرزند …… نسبت به قرار تمدید بازداشت موقت صادره از جانب بازپرس محترم شعبه ۸۰۵ موضوع کلاسه پرونده …… اعتراض داشته و از آن بازپرس محترم تقاضای ارسال پرونده به دادگاه را دارد و در این خصوص به استحضار آن مقام محترم می‌رساند:

که بنابر اظهار موکل شکایت شاکی برخلاف حقیقت صورت گرفته و شاکی اقدام به تحریف ماجرا و کتمان حقیقت نموده است و نهایتاً زورگیری و چاقوکشی را نسبت به موکل به عمل آورده است، چرا که نامبرده با دعوت موکل به درون ماشین خویش و پیشنهاد نابجا به موکل باعث وقوع درگیری شده است.

و موکل از آنجایکه در دوران جوانی به سر می‌برد به ناگاه و در جهت دفاع از خویش و حیثیت خود با چاقو میوه خوری که در ماشین بوده است به دست شاکی زده و اقدام به کندن ضبط ماشین وی و پرتاب نمودند. آن کرده است و هیچگاه قصد وی زورگیری نبوده است زیرا:

اولاً- شاکی کسی آشنا و از اهالی همان محل بوده و شخصی که قصد زورگیری را داشته در محل سکونت خویش اقدام به چنین کاری نمی‌نماید و در محل ناشناس که مورد شناسایی قرار نگیرد. دست به چنین اقدامی میزند و از جانب موکل هیچگونه سابقه‌ای در این خصوص سرقت و زورگیری ندارد.

و اگر موکل قصد زورگیری را داشته با عنایت به آنچه که شاکی بیان داشته موکل اقدام به بردن ضبط ماشین وی مینموده، چرا که شاکی با دست خالی در برابر شخصی که چاقو داشته، هیچ گونه اقدامی نمی‌توانسته انجام دهد.

در حالی‌که می­بینیم اصلاً موکل دست به چنین اقدامی یعنی بردن ضبط ماشین وی نکرده است و موکل فقط از آنجایکه موضوع برای وی جنبه حیثیتی داشته موضوع را باز نکرده است، و هم اکنون موضوع مزبور را نیز برای مددکار زندان نیز اظهار داشته است.

و حتی پس از این ماجرا شاکی به همراه برادر خویش به درب منزل موکل رفته و وی را مورد ضرب و جرح قرار داده است. به هر تقدیر از آن مقام محترم با عنایت به اوضاع و احوال قضیه تقاضای نقض قرار بازداشت صادره و تعدیل آن را به یکی از قرارهای مذکور در بازپرسی را دارد.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *