لایحه دفاعیه کلاهبرداری

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه کلاهبرداری

لایحه دفاعیه کلاهبرداری با ارائه شواهد و مدارک مبنی بر بی‌گناهی موکل تهیه می‌شود. این لایحه تلاش می‌کند تا با اثبات عدم وجود قصد کلاهبرداری و ارائه دلایل منطقی و قانونی، اتهامات را رد کند. هدف اصلی این لایحه، دفاع از حقوق موکل و اثبات بی‌گناهی او در برابر اتهامات کلاهبرداری است.

نمونه لایحه دفاعیه کلاهبرداری

ریاست محترم دادگستری استان……

با عرض سلام و دعای خیر

احتراماً؛

اینجانب م. ت. در خصوص پرونده کلاسه ٩٢٠٧۴٣ نزد شعبه هشتم دادگاه تجدید نظر که به موجب دادنامه شماره ۹۲۰۹۹۷۱۷۱۰۸۰۱٢۶۵ منجر به صدور محکومیت قطعی موکل، آقای س. مبنی بر ارتکاب واهی بزه کلاهبرداری اینترنتی گردیده که در مورخ …… به اینجانب ابلاغ شده است، به تجویز ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب در مقام اعتراض نسبت به دادنامه فوق‌الذکر که نتیجه آن تضییع مسلم موکل بوده است، به استحضار عالی می‌رساند؛

به نظر می‌رسد رأی دادگاه بدوی و تجدیدنظر با توجه به دلایل ذیل دارای نواقص خدشه و ایرادات بوده و استدلالات آن معارض با مسلمات فقهی می‌باشد.

• الف- در دادنامه بدوی اصداری آمده شاکی وجه خود را به حساب آقای …… واریز نموده است. خاطرنشان می‌سازد موکل در حالی محکوم به ارتکاب جرم کلاهبرداری شده است، که وجهی به حسابش واریز نگردیده و وجهی که شاکی محترم به حساب شخص کلاهبردار واریز نموده است، به شماره …… به نام بوده است.

پس از آن فرد کلاهبردار با مراجعه به موکل اقدام به خرید کارت شارژ نمود، آقای …… در تحقیقات این موضوع را نفی نموده و ادعا داشته که حساب بانکی جعلی بوده است. همانگونه که مستحضرید لازمه قبول ادعای آقای …… اثبات آن در مراجع قضائی می‌باشد، و به صرف چنین ادعایی نمی‌‌توان شخص دیگری که اساساً ارتباطی با جرم ارتکابی نداشته را محاکمه نمود و اگر موکل اقدام به جرم کلاهبرداری نموده باشد می¬بایست این حساب را وی افتتاح می‌نموده؛ لذا در این خصوص هیچگونه تحقیقاتی صورت نگرفته است.

آنچه مسلم است، قضات محترم رسیدگی کننده در این خصوص از اصل برائت و قاعده البینه على المدعى عدول نموده و موکل را محکوم به ارتکاب جرم کلاهبرداری نموده است.

• ب- با توجه به این که در زمان وقوع، شغل موکل فروش و ارائه خدمات ویدئویی و فروش کارت شارژ بوده، فرد نامعلوم با مراجعه به مغازه موکل اقدام به خرید کارت شارژ نموده است. با توجه به اوضاع و احوال موجود موکل چگونه می‌توانست که بفهمد پولی که در کارت مشتری موجود بوده از راه غیر شرعی به دست آمده؟! آیا انتظار دادگاه از موکل مبنی بر تعرفه مشتری خود، خلاف اصل صحت در معاملات نیست؟!

• ج- با توجه به اظهارات شاکی محترم و مستندات موجود، فرد کلاهبردار در راستای اخذ وجه از طریق شماره تلفن همراه …… با شاکی تماس گرفته و مبلغ مورد ادعا را اخذ نمود، در حالی که این موضوع در پرونده اصلاً بررسی نشده است. لیکن تنها تحقیقی که از این شماره گردیده مربوط به استعلام از اداره مخابرات بوده که مالک شماره همراه فوق را، فردی به نام آقای م. آ. معرفی نموده است؛ لذا هیچ گونه بازجویی و تحقیقی علی رغم درخواست شده از فرد مذکور در پرونده به عمل نیامده است؛ لذا در این مورد هم مغایرت اوضاع واحوال محقق و مسلم با رأی صادره و معلوم و مشخص بوده و فاقد وجاهت شرعی است.

النهایه با تقدیم لایحه حاضر مستنداً به ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، از آن مرجع محترم، تقاضای رسیدگی مجدد و صدور حکم شایسته مورد استدعاست.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *