لایحه دفاعیه در پرونده تصادف رانندگی

جستجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند
شبکه های اجتماعی
لایحه دفاعیه در پرونده تصادف رانندگی

لایحه دفاعیه در پرونده تصادف رانندگی، سندی است که توسط فرد متهم یا وکیل او به دادگاه ارائه می‌شود تا به اتهامات و ادعاهای مطرح‌شده توسط طرف دیگر (خواهان) پاسخ دهد. این لایحه شامل توضیحات، دلایل و مستنداتی است که نشان می‌دهد متهم مسئولیت کمتری در وقوع تصادف داشته یا اصلاً مسئولیتی نداشته است.

نمونه لایحه دفاعیه در پرونده تصادف رانندگی (دیه)

ریاست محترم دادگستری کل استان ……

سلام علیکم؛

احتراماً؛ با استناد به بندهای الف. و ج. و هـ. ماده ٣۴٨ ق. ا. د. م. نسبت به دادنامه …… شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان …… معترض و درخواست رسیدگی مجدد به موضوع و درنهایت فسخ و نقض حکم صادره و تأیید دادنامه …… شعبه ۱۰۱ دادگاه جزائی را دارم.

شرح اعتراضات به شرح ذیل است؛

دادگاه تجدید نظر در رأی خود تصریح نموده‌اند که چون دیه به وسیله تقدیم دادخواست مطالبه نشده، بنابراین احکام صادره قبلی وجاهت قانونی ندارند در صورتی که چنین استدلالی تاکنون در مراجع قضائی سابقه نداشته و این که بیمه را طرف دعوی قلمداد نموده‌اند به نظر می‌رسد که موجه نباشد.

چون در تصادف رانندگی و یا سایر خساراتی که در نتیجه بی‌احتیاطی به اشخاص ثالث وارد می‌شود. پس از صدور حکم علیه مقصر همزمان در حکم صادره مقصر علاوه بر تحمل مجازات کیفری به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود، و در چنین مواردی احتیاجی به تقدیم دادخواست نیست،

و در ماده ۴۶٢ قانون مجازات اسلامی نیز به صراحت اشاره شده که راننده مسئول پرداخت دیه و بدواً علیه شخص مقصر اعلام شکایت و حکم مجازات و دیه علیه مقصر همزمان صادر می‌شود، و بیمه به قائم مقامی مقصر این خسارت را می‌پردازد بنابراین و با توجه به آن که صدمه وارده به اینجانب در نتیجه بی‌احتیاطی متشاکی به وجود آمده،

نامبرده نمی‌‌تواند به بهانه این که اتومبیل وی بیمه بوده حکم برائت بگیرد طبق مندرجات ماده ۵٠۵ فوق‌الاشعار شخص راننده مسئول پرداخت دیه می‌باشد. نه بیمه و ماده ٧١۴ نیز

صراحتاً اشاره شده که مقصر علاوه بر مجازات کیفری به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود، که حسب مندرجات حکم مورد اعتراض این اصول قانونی نادیده گرفته شده. على هذا چون حکم صادره خلاف قانون و مقررات و رویه متداول می‌باشد. استدعا دارم با مطالبه پرونده و بذل توجه به محتویات آن و عرایض فوق‌الذکر با قبول درخواست اعتراض بنده و ارجاع پرونده به مرجع ذیصلاح اقداماتی قانونی را دال بر احقاق حق معمول فرمائید.

ضمناً خاطر نشان می‌گردد، که رضایت نامه بنده فقط به منظور دریافت قسمتی از دیه از بیمه بوده و ربطی به متشاکی ندارد و نامبرده مسئول پرداخت الباقی دیه به شرح مندرجات احکام صادره خواهد بود.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *